Trwa ładowanie...
dt5icgk
usa
04-03-2017 22:30

Naukowcy z USA będą klonować ludzkie embriony

Naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego
ogłosili początek prac nad klonowaniem embrionów ludzkich, które
mają być źródłem komórek macierzystych. Prace finansowane są
jedynie ze środków prywatnych, co pozwala ominąć federalne
restrykcje dotyczące takich badań. Koszt projektu ocenia się na
miliony dolarów.

dt5icgk
dt5icgk

Z ludzkimi komórkami macierzystymi naukowcy wiążą duże nadzieje terapeutyczne. Komórki te mogą się różnicować w inne rodzaje komórek. Teoretycznie mogłyby zastąpić dowolną uszkodzoną tkankę.

Największe nadzieje wiązane są właśnie z embrionalnymi komórkami macierzystymi, które mogą się różnicować w każdy typ komórek. Według wstępnych ustaleń, mogą one doprowadzić do wynalezienia leków na takie groźne choroby jak Alzheimer, choroba Parkinsona, cukrzyca, choroby serca i krwi.

W 2001 r. prezydent USA George W. Bush zezwolił na federalne finansowanie badań z macierzystymi komórkami embrionalnymi jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Dopuszczono prace tylko z użyciem już istniejących linii (kolonii) komórek z embrionów już martwych.

Naukowcy twierdzili wówczas, że ograniczenie finansowania krępuje badania nad komórkami macierzystymi z embrionów. Problem podzielił też amerykański Kongres na zwolenników zwiększenia zakresu dopuszczonych do finansowania prac i zwolenników całkowitego zakazu badań.

dt5icgk

Teraz naukowcy z Bostonu ogłosili, że będą prowadzić badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. Przeprowadzono już długi proces recenzji, który pozwolił się upewnić, że praca spełnia standardy etyczne i że na badania nie pójdzie ani jeden dolar z funduszy federalnych - poinformowali badacze.

Rektor Uniwersytetu Harwardzkiego Stephen Hyman podkreślił, że praca ta pozwoli w przyszłości zwalczać różne śmiertelne choroby. Zastrzegł też, że zespół naukowców będzie ściśle przestrzegał wytycznych, a wyniki pracy zostaną spisane, zrecenzowane i opublikowane.

Ostatecznie naukowcy z Bostonu chcą wykorzystać technologię klonowania dla uzyskania jednodniowych embrionów, które można wykorzystać jako źródło komórek macierzystych. Wymaga to pobrania jądra, np. z komórki skóry, wprowadzenia go do ludzkiej komórki jajowej i takim jej "przeprogramowaniu", aby zaczęła się rozwijać jako ludzki embrion.

Inną techniką klonowania embrionów jest wykorzystanie jądra z komórki pobranej od tygodniowego embriona. Dr George Daley ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie oznajmił, że skorzysta też z tej techniki. Wykorzysta embriony z kliniki leczenia niepłodności z Harwardu.

dt5icgk

Naukowcy z Harwardu dość nietypowo, wcześnie ujawniają swoje plany badawcze, z powodu ogromnego zainteresowania opinii publicznej tą tematyką.

Badaniom nad embrionalnymi komórkami macierzystymi towarzyszył niejeden skandal. Np. w maju o nieuczciwość, defraudację i pogwałcenie przepisów bioetyki oskarżono południowokoreańskiego naukowca Hwang Woo-suka. Twierdził on, że sklonował ludzkie embriony i uzyskał z nich komórki macierzyste. Inne zespoły twierdziły z kolei, że urodziły się sklonowane dzieci, nigdy jednak nie przedstawiono na to dowodów.

dt5icgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5icgk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj