PolskaNaukowcy z całego świata spotkali się we Wrocławiu

Naukowcy z całego świata spotkali się we Wrocławiu

Prawie 400 naukowców z całego świata
uczestniczy w odbywającej się we Wrocławiu 2. Europejskiej
Konferencji "Chemia w naukach o życiu". Jednym z głównych tematów
obrad są tzw. choroby neurodegeneracyjne oraz poszukiwanie
sposobów ich leczenia.

Gośćmi konferencji są naukowcy, wykładowcy i pracownicy przemysłu chemicznego m.in. z Japonii, Pakistanu, Chin, Egiptu i Iranu oraz krajów europejskich. Jak powiedział organizator konferencji, prof. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, sympozjum dotyczy "chemii związanej z biologią i medycyną, czyli chemii służącej naukom o życiu".

Najważniejsze tematy obrad to choroby neurodegeneracyjne, czyli np. choroba Alzheimera i Parkinsona. Z drugiej strony jest tu też silna grupa naukowców zajmujących się poszukiwaniem leków na choroby nowotworowe i na choroby neurodegeneracyjne - tłumaczył Kozłowski.

Konferencja stwarza okazję do spotkania zespołów badawczych, które wymieniają się doświadczeniami i wynikami badań nad danym problemem.

I bardzo często w wyniku takich konferencji nawiązują się stałe współprace, potem wspólnie poszukuje się grantów europejskich na dalsze badania, ponieważ jest to bardzo ważna dziedzina w chemii, a badania są niezwykle drogie. Dlatego też zespoły badawcze są najczęściej interdyscyplinarne, współpracują w nich ze sobą chemicy, lekarze, neurolodzy, neurobiolodzy, biolodzy molekularni - powiedział Kozłowski.

Profesor podkreślił, że do Wrocławia przyjechało także dużo młodych ludzi, w tym doktorantów m.in. z Polski. Jest to dla nich, zdaniem Kozłowskiego, "ogromna szansa na spotkanie wielkich autorytetów naukowych, szansa na owocną naukę i nawiązanie cennych kontaktów".

Wrocławska konferencja potrwa do 8 września. Poprzednia odbyła się w 2005 r w Rimini, we Włoszech, a następna odbędzie się za dwa lat w niemieckim Frankfurcie nad Menem. Głównymi organizatorami sympozjum we Wrocławiu są Europejskie Stowarzyszenie Towarzystw Chemicznych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Źródło artykułu:PAP
naukawrocławchoroba

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)