Naukowcy wznowili pracę w irańskim ośrodku jądrowym
Irańska decyzja o
wznowieniu prac w ośrodkach jądrowych kraju stanowi naruszenie
porozumienia zawartego wcześniej z Unią Europejską - oceniła Cristina Gallach, rzeczniczka szefa unijnej dyplomacji Javiera Solany.
Zdaniem Gallach, zapowiedziana przez Iran działalność w instalacjach jądrowych "jest wyraźnie związana z procesem wzbogacania uranu". To krok w złym kierunku. Jesteśmy poważnie zaniepokojeni - powiedziała rzeczniczka, dodając, że prowadzone są obecnie konsultacje w sprawie uzgodnienia wspólnego stanowiska państw UE wobec Iranu.
Władze Iranu poinformowały we wtorek o zdjęciu pieczęci, nałożonych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w irańskim ośrodku jądrowym i wznowieniu prac naukowców.
Jak poinformował rano zastępca szefa Irańskiej Organizacji ds. Energii Atomowej, Mohammad Saidi, przybyli jeszcze w sobotę do Iranu przedstawiciele MAEA w poniedziałek zaaprobowali zdjęcie pieczęci, nałożonych w irańskich ośrodkach badawczych przed ponad dwoma laty.
Saidi zastrzegł jednak, że wznowienie prac nie oznacza przystąpienia do produkcji paliwa jądrowego, co oznaczałoby uruchomienie także procesu wzbogacania uranu.
W siedzibie MAEA w Wiedniu rzeczniczka Agencji Melissa Fleming potwierdziła natomiast usunięcie - pod nadzorem inspektorów MAEA - pieczęci w irańskim ośrodku jądrowym w miejscowości Natanz w prowincji Isfahan w centrum Iranu. W 2002 r. ujawniono, że w Natanz istnieje tajny irański ośrodek jądrowy, w którym m.in. zainstalowana została wirówka, umożliwiająca prowadzenie procesu wzbogacania uranu.
Iran w ubiegłym tygodniu zapowiadał, iż mimo sprzeciwu światowej opinii zamierza - jakkolwiek we współpracy z MAEA - wznowić badania jądrowe. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej na początku zeszłego tygodnia informowała o otrzymaniu irańskiej noty, zapowiadającej wznowienie przez Iran 9 stycznia zawieszonych dotąd badań nad paliwem nuklearnym. W niedzielę rzecznik irańskiego MSZ Hamid Reza Asefi potwierdził, że po usunięciu przez inspektorów MAEA pieczęci, wznowione zostaną "prace badawcze". Mamy do tego prawo, podobnie jak inni sygnatariusze traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej; Iran nie powinien tu być wyjątkiem - powiedział irański rzecznik.
Inspektorzy MAEA już w sobotę przybyli do Teheranu, by usunąć zabezpieczenia nałożone przez siebie dwa lata temu. Wbrew obawom światowej opinii, Teheran utrzymuje, że jego program atomowy ma cywilny charakter i służy wyłącznie produkcji paliwa do elektrowni atomowych. Irańczycy zawiesili badania nad paliwem nuklearnym, a także wzbogacanie uranu, przystępując w 2003 r. do negocjacji z unijną trójką (W. Brytania, Niemcy, Francja)
. Negocjacje te jak do tej pory nie przyniosły przełomu.