Trwa ładowanie...

Naukowcy: tortury nie wydobywają prawdy

Brutalne techniki przesłuchań, jakie stosowało CIA na podejrzanych o terroryzm za administracji George'a W. Busha, wcale nie pomagają w uzyskaniu prawdziwych zeznań - twierdzą naukowcy. Niektóre metody mają bowiem wpływ na funkcje mózgu związane z pamięcią - podaje portal BBC.

Naukowcy: tortury nie wydobywają prawdyŹródło: AFP, fot: Paul J. Richards
dh9jjw8
dh9jjw8

W kwietniu tego roku amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił materiały dokumentujące brutalne praktyki przesłuchań, takie jak waterboarding, czyli symulowanie topienia, pozbawianie snu, przetrzymywanie przesłuchiwanego nago na zimnie, czy w ciasnej skrzyni z robakami. Według wytycznych dla agentów CIA, nie były to tortury.

Czytaj więcej o torturach CIA.

Jeszcze bardziej zawrzało, gdy Dennis Blair, amerykański szef wywiadu, napisał w notatce skierowanej do współpracowników, a która trafiła do mediów, że metody te pozwalały uzyskać cenne informacje i głębsze zrozumienie wewnętrznej organizacji Al-Kaidy.

Profesor Shane O'Mara, psycholog z Trinity College w Dublinie uważa jednak, że skrajny stres, który odczuwali przesłuchiwani, ma szkodliwy wpływ na funkcje mózgu i pamięć. Wysokie natężenie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, może bowiem uszkodzić hipokamp - części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.

dh9jjw8

Inne hormony, katecholaminy, w stresujących sytuacjach podnoszą ciśnienie we krwi i przyspieszają akcję serca. Jednak u osoby, która jest narażona na ich podwyższone długie działanie, może dojść do długotrwałych zmian w mózgu - twierdzi naukowiec.

Badania te stawiają pod znakiem zapytania prawdziwość zeznań uzyskanych przez tortury. - Niektórzy wierzą, że przymus sprawi, że ktoś zacznie "mówić prawdę". Jednak dowody wskazują na to, że torturowani ludzie będą w rzeczywistości mówić to, co uważają, że powstrzyma przesłuchujących - twierdzi dr David Harper, psycholog kliniczny z Uniwersytetu w Londynie, cytowany przez BBC.

dh9jjw8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh9jjw8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj