Trwa ładowanie...
18-04-2015 16:55

Naukowcy opracowali testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiu

Testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiu na podstawie obecności przeciwciał charakterystycznych dla tego wirusa bądź wykorzystujące specyficzną sekwencję kodu DNA opracowali naukowcy z Olsztyna.

Naukowcy opracowali testy wykrywające wirusa ptasiej grypy u drobiuŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d203owr
d203owr

Testy po komercyjnym wdrożeniu mogą być przydatne w laboratoriach diagnostycznych kontrolujących hodowle drobiu.

Czujniki przeznaczone do wykrywania wirusa H5N1 opracowuje zespół pod kierownictwem prof. Hanny Radeckiej z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu "Centrum biotechnologii produktów leczniczych. Pakiet innowacyjnych biofarmaceutyków dla terapii i profilaktyki ludzi i zwierząt".

Naukowcy opracowali dwa typy bioczujników: immunoczujniki i genoczujniki, których zadaniem jest wychwytywanie sygnałów skażeń środowiska, rozpoznawanie ich i rejestrowanie.

Immunoczujniki wykorzystują zdolność organizmu zainfekowanego wirusem do wytwarzania przeciwciał.

d203owr

Jak wyjaśniła prof. Radecka, w pierwszym typie immunoczujników na elektrodzie będącej elementem układu pomiarowego umieszczane są specyficzne przeciwciała, które mają zdolność wykrycia w materiale biologicznym, patogenów świadczących o obecności wirusa ptasiej grypy. Natomiast w drugim typie immunoczujnika sytuacja jest odwrotna, na elektrodzie umieszczany jest nieaktywny fragment patogenu (fragment wirusa) i przy jego pomocy mogą być wykryte w materiale biologicznym specyficzne dla niego przeciwciała.

Jak przekonują autorzy opracowane immunoczujniki są bardziej czułe, tańsze i wymagają mniejszej objętości analizowanej próby niż metoda ELISA szeroko stosowana do wykrywania wirusa ptasiej grypy.

- Zastosowaliśmy immunoczujniki do analizy realnych prób. Z powodzeniem rozróżniliśmy surowice pozyskane od kurcząt szczepionych i nieszczepionych- podkreśliła prof. Radecka.

Drugi rodzaj czujników opracowanych przez olsztyńskich naukowców to genoczujniki oparte o specyficzne sekwencje DNA wirusa ptasiej grypy. Konstrukcja genoczujników sprowadza się do umieszczenia na elektrodzie określonej sekwencji kodu genetycznego, której zadaniem jest wykrywanie poszukiwanej sekwencji DNA w patogenie obecnym w materiale biologicznym.

d203owr

Według autorów, genoczujniki posiadają czujność zbliżoną do wykorzystywanej tradycyjnej metody PCR a przy tym są od niej tańsze.

- To nie jest jeszcze gotowy produkt do zastosowania od razu w specjalistycznych laboratoriach. Wykazaliśmy, że opracowane czujniki mogą z powodzeniem być zastosowane do analizy realnych prób i skutecznie wykrywać zarówno fragmenty wirusa H5N1 jaki i przeciwciała - podkreśliła prof. Radecka

- Poszukujemy obecnie partnerów, którzy mogliby opracowane czujniki skomercjalizować i wprowadzić na rynek. Czujniki mają wysoki potencjał aplikacyjny. Można je zminiaturyzować i przez to szeroko zastosować - wyjaśniła prof. Radecka.

Materiałem biologicznym, który poddawany jest testom na wykrycie wirusa ptasiej grypy u drobiu są ich ślina i odchody.

d203owr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d203owr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj