Trwa ładowanie...
d1o69hg

Naukowcy odkryli największego ptaka w historii naszej planety

Dziennikarze z magazynu naukowego „Royal Society Open Science” uważają, że największym ptakiem w historii Ziemii był Vorombe Titan. Gatunek już od dawna należący do wymarłych zamieszkiwał obszar Madagaskaru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Vorombe Titan - największy gatunek ptaka w historii Ziemi
Vorombe Titan - największy gatunek ptaka w historii Ziemi (Jaime Chirinos/AFP/East News)
d1o69hg

Według Jamesa Hansforda z Towarzystwa Zoologicznego z Londynu, Vorombe titan należał do ptaków z rodziny mamutaków. Gatunek ten zamieszkiwał Madagaskar w okresie ostatnich 500 tysięcy – 1 miliona lat. Jego rozmiary były zdumiewające – zwierzę ważyło ponad 800 kilogramów i mierzyło ok. 3 metrów.

„Mamutaki były gigantycznymi, ptakami nielotami występującymi wyłącznie na Madagaskarze - mówi Hansford amerykańskiemu "Newsweekowi". Uważa również, że zaliczaja się one do tej samej grupy ptaków co strusie, emu, kiwi czy kazuary.

Po głębokiej analizie kilkuset kości należących do mamutaków z muzeów na całym świecie, naukowcy stwierdzili, że ich rodzina mogła się składać się z czterech różnych gatunków: Mulleornis modestus, Aepyornis maximus, Mulleornis modestus i Vorombe titan.

Do niedawna za największego ptaka w historii uznawano te z gatunku Aepyornis maximus. James Hansford twierdzi jednak, że nowo odkryty ptak to osobny gatunek. Różni się on dość mocno od Aepyornis maximus, dlatego zyskał nową nazwę – Vorombe. W języku malgaskim oznacza to „wielki ptak”.

d1o69hg

Podziel się opinią

Share

d1o69hg

d1o69hg
Więcej tematów