Trwa ładowanie...
Karol Skomorowski
27-09-2018 12:41

Naukowcy odkryli największego ptaka w historii naszej planety

Dziennikarze z magazynu naukowego „Royal Society Open Science” uważają, że największym ptakiem w historii Ziemii był Vorombe Titan. Gatunek już od dawna należący do wymarłych zamieszkiwał obszar Madagaskaru.

Naukowcy odkryli największego ptaka w historii naszej planetyŹródło: Jaime Chirinos/AFP/East News
d1x5g88
d1x5g88

Według Jamesa Hansforda z Towarzystwa Zoologicznego z Londynu, Vorombe titan należał do ptaków z rodziny mamutaków. Gatunek ten zamieszkiwał Madagaskar w okresie ostatnich 500 tysięcy – 1 miliona lat. Jego rozmiary były zdumiewające – zwierzę ważyło ponad 800 kilogramów i mierzyło ok. 3 metrów.

„Mamutaki były gigantycznymi, ptakami nielotami występującymi wyłącznie na Madagaskarze - mówi Hansford amerykańskiemu "Newsweekowi". Uważa również, że zaliczaja się one do tej samej grupy ptaków co strusie, emu, kiwi czy kazuary.

Po głębokiej analizie kilkuset kości należących do mamutaków z muzeów na całym świecie, naukowcy stwierdzili, że ich rodzina mogła się składać się z czterech różnych gatunków: Mulleornis modestus, Aepyornis maximus, Mulleornis modestus i Vorombe titan.

Do niedawna za największego ptaka w historii uznawano te z gatunku Aepyornis maximus. James Hansford twierdzi jednak, że nowo odkryty ptak to osobny gatunek. Różni się on dość mocno od Aepyornis maximus, dlatego zyskał nową nazwę – Vorombe. W języku malgaskim oznacza to „wielki ptak”.

d1x5g88
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5g88
Więcej tematów