Trwa ładowanie...
d3n9xc0

Naukowcy mają nadzieję, że znaleźli szczątki Mony Lisy

Grupa badaczy, poszukujących szczątków Mony Lisy ze słynnego obrazu Leonarda da Vinci, ma nadzieję, że po ponad roku prac odnalazła je na terenie dawnego klasztoru we Florencji. Potwierdzą to jednak dopiero dalsze badania.

d3n9xc0
d3n9xc0

Koordynator poszukiwań Silvano Vincenti zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie na to, by stwierdzić, że szkielet znaleziony w krypcie w dawnym, częściowo zniszczonym, klasztorze świętej Urszuli z XIV wieku to szczątki kobiety, która najprawdopodobniej pozowała do najbardziej znanego na świecie portretu.

Teraz kości poddane będą badaniom. W ich trakcie, między innymi z wykorzystaniem promieniotwórczego izotopu węgla C14, ustalony zostanie okres ich pochodzenia. Potem zaś naukowcy porównają DNA ze szczątkami dwóch córek "Giocondy" , których miejsce pochówku we Florencji jest znane. Gdyby i ten etap identyfikacji przyniósł pozytywny rezultat, podjęta zostanie próba rekonstrukcji twarzy kobiety, by potem porównać ją z tą znaną z arcydzieła Leonarda da Vinci.

Lisa Gherardini(1479-1542), żona kupca Francesco del Giocondo handlującego tkaninami, po jego śmierci zamieszkała razem z dwiema córkami - zakonnicami w klasztorze we Florencji. Tam też została, jak się przypuszcza, pochowana.

Poszukiwania szczątków Mony Lisy, prowadzone z inicjatywy specjalnie powołanego komitetu naukowego i przy poparciu władz Florencji, budzą jednak mieszane uczucia wśród historyków sztuki.

Ci sceptycznie nastawieni do tej inicjatywy przypominają na przykład, że nie ma pewności kogo namalował genialny artysta. Większa pewność panuje co do tego, że Francesco del Giocondo zamówił portret u Leonarda da Vinci

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj