Trwa ładowanie...
rośliny
19-05-2013 15:32

Naukowcy alarmują: na skutek zmian klimatu zniknie wiele roślin i zwierząt

Ponad połowa powszechnie występujących gatunków roślin i ponad jedna trzecia zwierząt poważnie ucierpi z powodu zmian klimatycznych - zawiadamia czasopismo "Nature Climate Change".

Naukowcy alarmują: na skutek zmian klimatu zniknie wiele roślin i zwierzątŹródło: Thinkstockphotos
d2odqi5
d2odqi5

Brytyjscy naukowcy z University of East Anglia i Tyndall Centre for Climate Change Research oraz ich współpracownicy z australijskiego James Cook University przeprowadzili analizy na 50 tys. najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi przedstawicielach fauny i flory.

Doszli do wniosku, że ponad połowa gatunków roślin i jedna trzecia zwierząt do 2080 roku zniknie z większości obecnie zasiedlanych terytoriów, jeżeli globalne ocieplenie nie zostanie spowolnione, bądź zahamowane.

- Podczas, gdy przeprowadzono wiele badań nad wpływem zmian klimatu na rzadkie lub zagrożone gatunki, niewiele wiedziano na temat konsekwencji wzrostu globalnych temperatur w odniesieniu do bardziej powszechnych gatunków - zaznacza dr Rachel Warren, współautorka badania.

Masowe zanikanie roślin i zwierząt może osiągnąć jeszcze większe rozmiary, jeśli weźmie się pod uwagę kwestie towarzyszące ociepleniu klimatu, jak ekstremalne zjawiska pogodowe lub rozpowszechnianie się chorób.

d2odqi5

Przewiduje się, że najbardziej narażone są rośliny, gady i płazy. Z kolei tereny, na których nastąpi wymieranie największej ilości gatunków to Afryka Subsaharyjska, Ameryka Centralna, Amazonia i Australia. Z Afryki Północnej, Azji Centralnej i południowo-wschodniej Europy zniknie najwięcej odmian roślin.

Naukowcy przestrzegają, że tak drastyczne ograniczenie występowania przedstawicieli fauny i flory poważnie zaburzy ekosystem, a skutki wymierania gatunków - uczestniczących w procesach oczyszczania wody i powietrza, kontroli powodzi i będących częścią łańcucha pokarmowego - nie ominą także ludzi.

Na szczęście badacze twierdzą, że podjęcie szybkich działań zmierzających do zahamowania emisji gazów cieplarnianych i załagodzenia tempa ocieplania się klimatu może zmniejszyć przewidywane szkody i kupić czas potrzebny wielu gatunkom do zaadaptowania się do nowych warunków środowiska.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

d2odqi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2odqi5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj