Nauczyciele z ZNP: Giertycha przed Trybunał Stanu
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się postawienia wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha przed Trybunałem Stanu. Zdaniem szefa ZNP Sławomira Broniarza, minister złamał prawo nie przyznając medali Komisji Edukacji Narodowej blisko 300 osobom, rekomendowanym przez związek.
Jak wyjaśnił Broniarz, związkowców oburzył fakt, że rekomendowani przez ZNP nauczyciele nie dostali w tym roku medali Komisji Edukacji Narodowej - prestiżowych odznaczeń przyznawany przez ministra edukacji z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Stało się tak, chociaż wszystkie wnioski rekomendowane przez ZNP przeszły pozytywną weryfikację resortowej komisji - zaznaczył prezes ZNP. Komisja ta składa się z przedstawicieli MEN, różnych związków zawodowych, kuratorów i organizacji społecznych.
Broniarz przypomniał wypowiedź Romana Giertycha, który, że stara się nie odznaczać osób rekomendowanych przez organizacje mające wszelkie cechy organizacji o charakterze wywodzącym się z czasów komunistycznych.
Zdaniem prezesa ZNP, minister nie ma prawa odmówić podpisania wniosków pozytywnie zaopiniowanych przez komisję tylko dlatego, że jego poglądy polityczne różnią się od poglądów organizacji rekomendującej nauczycieli do odznaczeń.
Dlatego ZNP podejmie wszystkie możliwe kroki prowadzące do odwołania przewodniczącego Ligi Polskich Rodzin z ministerialnego stanowiska. Jednym z nich będzie wystąpienie do posłów i posłanek w sprawie możliwości postawienia ministra Giertycha przed Trybunałem Stanu - oświadczył Broniarz.
Według niego, Roman Giertych złamał przepisy konstytucji, ustawy o związkach zawodowych i kodeksu karnego. Chodzi m.in. o art. 12. konstytucji, który zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych, i o art. 32, który brzmi: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Broniarz przytoczył też fragment ustawy o związkach zawodowych: Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.
Zapowiedział ponadto, że wypowiedzi Romana Giertycha, obraźliwe w stosunku do ZNP, organizacja ta będzie traktować jako pomówienie będące przestępstwem karanym z kodeksu karnego.
Prezes ZNP argumentował w poniedziałek, że wśród osób rekomendowanych przez ZNP byli nie tylko członkowie związku, ale też osoby należące do innych związków zawodowych, jak i niezrzeszone.
Dla nas przynależność partyjna czy związkowa nie jest kryterium oceny człowieka. W Zarządzie Głównym ZNP pracuje prawnik, który jest członkiem LPR. Czy zgodnie z logiką pana ministra powinienem dzisiaj rozstać się w tym pracownikiem? - pytał Broniarz.