Media: Nauczyciele po 65. roku życia muszą zaczekać na szczepionkę
Preparat Astra/Zeneca trafi w najbliższym czasie do 700 tysięcy nauczycieli nauczania początkowego. Nie otrzymają go jednak nauczyciele po 65. roku życia oraz osoby przebywające na długotrwałych zwolnieniach.
Szczepionki AstraZeneca nie trafią także do pracowników obsługi i administracji, wychowawców burs czy nauczycieli z młodzieżowych domów kultury. Dotrą natomiast do pomocników nauczyciela w przedszkolu, woźnych oddziałowych w przedszkolu, pomocników wychowawcy, wychowawców świetlic, nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli szkół i placówek specjalnych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, pracowników pedagogicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych i kadr kierowniczych.
Przypomnijmy, że od 7 do 12 lutego prowadzona była kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Badano nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy już raz mieli taki test przeprowadzany po feriach zimowych.
Natomiast w niedzielę 14 lutego ruszyły testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Testowanie potrwa do 19 lutego. Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, badania przesiewowe mają pozwolić na określenie skali ewentualnych zakażeń - ich analiza ma pomóc w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa zarówno w przedszkolach, jak i szkołach.
Szczepionka AstraZeneca tylko do 65 lat
W piątek minister Dworczyk ogłosił na Twitterze, że preparatem AstraZeneca mogą być szczepieni nauczyciele do 65. roku życia (do szczepień dopuszczono więc dodatkowo 60 tys. nauczycieli między 60. a 65. rokiem życia).
- Rada Medyczna, w wyniku szczegółowych analiz, pozytywnie zaopiniowała stosowanie preparatu AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. W poniedziałek uruchomimy zapisy dla wszystkich nauczycieli do 65 r.ż. Rada rekomenduje stosowanie szczepionek na potrzeby grupy i etapu zero – napisał minister.
Przypomnijmy, że nauczycieli, po 65. roku życia, jest 11 tys. - to informacja podana przez wiceminister Machałek.