ŚwiatNatura pokazuje, że samice lecą na intelekt

Natura pokazuje, że samice lecą na intelekt

Inteligentne samce australijskich ptaków - altanników - są bardziej atrakcyjne seksualnie dla partnerek - informuje pismo "Animal Behaviour" publikując wyniki badań amerykańskich uczonych.

Altanniki znane są ze swoich skomplikowanych rytuałów godowych, zwłaszcza z budowania specjalnych altanek, przystrojonych drobnymi przedmiotami - zarówno kwiatami, jak i kapslami od butelek.

Jedynym zadaniem tych budowli jest zwabienie samicy. Właściwe gniazdo musi ona i tak zbudować sama. Altanniki potrafią także znakomicie naśladować dźwięki - zarówno głosy innych ptaków, jak i miauczenie kota, gwizdki czy dzwonki telefonów komórkowych. Ich złożone zachowania wymagają dużej - zwłaszcza jak na ptaka - inteligencji.

Zespół doktora Jasona Keagy z University of Maryland poddał samce australijskiego altannika lśniącego (Ptilonorhynchus violaceus) testom na inteligencję, dając im do rozwiązania zadania na miarę ich możliwości. Chodziło o usunięcie z ich altanek czerwonych obiektów (altanniki nie lubią czerwonego koloru).

Okazało się, że ptaki wypadające najlepiej w testach - na przykład najszybciej podnoszące przezroczysty pojemnik, aby móc usunąć czerwony przedmiot lub zakrywające mocno przymocowany obiekt liśćmi - miały znacznie więcej partnerek, w porównaniu z mniej inteligentnymi kolegami.

Zdaniem naukowców większa inteligencja ptaka może wskazywać na jego wyższą jakość biologiczną - na przykład wiele z ptaków, które źle wypadły w testach na inteligencję było zaatakowanych przez pasożyty z powodu osłabionej odporności.

Poza tym inteligentniejszy samiec może łatwiej znaleźć pokarm i zapewnić lepszą opiekę młodym. Najprawdopodobniej właśnie ocenie intelektu służą rytuały godowe altanników. Poza tym inteligentnemu samcowi łatwiej omotać samicę, zniechęcając ją do odwiedzania konkurentów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)