ŚwiatNATO-wskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Polsce

NATO-wskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Polsce

W brukselskiej kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisano w środę umowę między polskim rządem a Sojuszem w sprawie ustanowienia i wsparcia Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO w Bydgoszczy.

Bydgoskie Centrum, które zacznie działać od czerwca 2006 roku, będzie odpowiadało za szkolenie dowództw batalionów, brygad i dywizji oraz za ich przygotowanie do międzynarodowych misji.

To jest dla nas ważne wydarzenie. W krajach, które wstąpiły do NATO po 1999 roku, tworzy się pierwsze i póki co jedyne dowództwo o charakterze międzynarodowym. Jest to duże przedsięwzięcie podkreślające rolę naszego państwa - oświadczył na konferencji prasowej w Brukseli wiceminister obrony Janusz Zemke.

Zdaniem wiceministra, stworzenie takiego centrum szkoleniowego daje "możliwości korzystania z najnowszej wiedzy w NATO, dotyczącej doktryn, technik wojskowych i działania wojskowego".

Zemke dodał, że wybór padł na Bydgoszcz, ponieważ posiada ona odpowiednią infrastrukturę i zaplecze logistyczne.

Jest tutaj całe niezbędne zaplecze. Dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Sił Powietrznych. (Centrum jest) usytuowane blisko lotniska wojskowego, w pobliżu znajduje się także szpital wojskowy. Stąd jest również blisko do polskich poligonów - wymieniał wiceminister.

Jednorazowo w centrum będzie się szkolić na kursach trwających od trzech tygodni do trzech miesięcy 400 oficerów, rocznie zaś 3 tysiące osób, również żołnierze spoza NATO. Kadra szkoląca będzie się składać ze stałych pracowników - około 110 oficerów z kilkunastu państw na trzyletnich kontraktach. Dodatkowo na kursy będą przybywali oficerowie z kwatery głównej NATO i poszczególnych dowództw.

Większość kosztów utworzenia ośrodka szkoleniowego poniesie NATO, które ma przeznaczyć 25 mln euro na prace budowlane oraz 7 mln euro na wyposażenie elektroniczne i informatyczne. Natomiast dodatkowo budżet polski wyasygnuje 26 mln zł - przede wszystkim na ochronę obiektów i zabezpieczenie medyczne.

Równocześnie niezależnie od tego znajdą się środki komercyjne. Powstanie hotel z 400 jednoosobowymi pokojami oraz ośrodek rekreacyjny.

Łącznie jest to wydatek około 260 mln zł, ale bez wyposażenia. Jest to duży program inwestycyjny - podsumował wiceminister.

Jak powiedział Zemke, powstanie takiego centrum szkoleniowego w Bydgoszczy "ma znaczenie prestiżowe, ale także stwarza szanse inwestycji i znalezienia pracy przez co najmniej kilkaset osób".

Klaudia Balcerowiak

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)