Trwa ładowanie...
d4icnis

NATO potępia naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił w poniedziałek "niedopuszczalne naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe" podczas incydentów z maszynami rosyjskimi i tureckimi na granicy turecko-syryjskiej.
Share
Rosyjski myśliwiec Su-30
Rosyjski myśliwiec Su-30Źródło: Wikimedia Commons, Fot: Sergey Krivchikov
d4icnis

"Akcje Rosji" w Syrii, gdzie Moskwa prowadzi ataki lotnicze przeciwko dżihadystom, a według krajów zachodnich przeciwko opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, "nie przyczyniają się do bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - napisał Stoltenberg w komunikacie.

Poinformował też, że na poniedziałkowy wieczór pilnie zwołał posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej, które ma być poświęcone "ostatnim wydarzeniom".

Stoltenberg spotkał się w połowie dnia w siedzibie NATO w Brukseli z tureckim ministrem spraw Feridunem Sinirlioglu, aby przedyskutować sytuację w Syrii po wtargnięciu przez rosyjski myśliwiec na terytorium Turcji.

d4icnis

Rozmowa dotyczyła "niedawnych akcji wojskowych Federacji Rosyjskiej wokół Syrii, w tym niedopuszczalnych naruszeń tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty bojowe" - sprecyzował sekretarz generalny NATO.

Turecki MSZ wydał komunikat, w którym napisano - powołując się na szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa - że Rosja uznała naruszenie przez swoje lotnictwo przestrzeni powietrznej Turcji za "pomyłkę".

Według rosyjskich mediów chodzi o samolot wielozadaniowy Su-30.

Turcja, członek NATO, dysponuje drugą co do wielkości armią w Sojuszu.

d4icnis

Podziel się opinią

Share
d4icnis
d4icnis
Więcej tematów