NATO o współpracy w walce z terroryzmem
Ministrowie obrony państw NATO i
27 krajów spoza Sojuszu, członków Rady Partnerstwa
Euroatlantyckiego, zgodzili się w piątek na zacieśnienie
współpracy w walce z terroryzmem.
07.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby partnerstwo nadal przyczyniało się do bezpieczeństwa euroatlantyckiego w szybko zmieniającym się świecie - mówił sekretarz generalny NATO lord George Robertson na zakończenie dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu.
W końcowym oświadczeniu 19 ministrów państw Sojuszu oraz 27 z krajów partnerskich zaznaczyło, że współpraca będzie nadal istotnym filarem międzynarodowej koalicji przeciw terroryzmowi.
Robertson powiedział, że przekształcenie partnerstwa euroatlantyckiego, którego członkami są w większości kraje byłego bloku wschodniego, nastąpi na jesiennym szczycie Sojuszu w Pradze.
Rada Partnerstwa Euroatlantyckiego powstała w 1997 r. i jest uważana za przedsionek dla krajów dążących do uzyskania członkostwa w NATO. Należą do niej zarówno państwa, które prawdopodobnie zostaną zaproszone do Sojuszu na praskim szczycie, jak i kraje środkowoazjatyckie - np. Kazachstan, Uzbekistan - które współpracują z USA w kampanii antyterrorystycznej.
NATO zamierza włączyć te państwa do szerzej zakrojonej, uznawanej za priorytet, kampanii przeciw organizacjom terrorystycznym, które mogą dążyć do zdobycia broni nuklearnej, biologicznej lub chemicznej. Przed takim zagrożeniem ostrzegł w czwartek amerykański minister obrony Donald Rumsfeld.
Kraje z obszaru dawnego ZSRR i bloku wschodniego, które obecnie graniczą z niestabilnymi regionami, od Bałkanów poprzez Kaukaz po Iran i Afganistan, mogą - według Sojuszu - być użyteczne w zapobieganiu rozpowszechnianiu najniebezpieczniejszych rodzajów broni lub ich użyciu przez terrorystów.
NATO przygotowuje plan rozszerzenia współpracy obronnej z krajami partnerskimi, które na szczycie w Pradze nie zostaną zaproszone do członkostwa w Sojuszu. Według ministrów, programy Partnerstwa dla Pokoju między NATO a każdym z tych państw zostaną tak zmodyfikowane, aby bardziej koncentrowały się na potrzebach walki z terroryzmem.
W czwartek ministrowie obrony 19 państw NATO uzgodnili, że zostanie opracowany plan, który pozwoli na zwiększenie zdolności obronnych Sojuszu wobec groźby ataku przy użyciu broni atomowej, biologicznej i chemicznej. (iza)