PolskaNatalie Portman przyjedzie do Krakowa na plenery Film Spring Open

Natalie Portman przyjedzie do Krakowa na plenery Film Spring Open

Aktorka Natalie Portman i nagrodzony w Gdyni za reżyserię Magnus von Horn będą gośćmi 10. plenerów Film Spring Open w Krakowie. Spotkanie młodych twórców i doświadczonych przedstawicieli branży zorganizuje w dniach 26 września-5 października operator Sławomir Idziak.

22.09.2015 15:02

Jubileuszowa edycja filmowych plenerów, na które złożą się m.in. warsztaty w grupach, wykłady, dyskusje oraz projekcje filmów, odbędzie się w Domu Gościnnym Uniwersytetu Jagiellońskiego "Przegorzały".

Spodziewany jest udział ok. 300 adeptów sztuki filmowej. Będą to, jak wymieniał Idziak na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, m.in. ludzie z Polski, Kataru, Niemiec, Francji, Węgier i Czech.

W dziesiątym, jubileuszowym roku Film Spring Open Idziak wspominał początki tej inicjatywy, podkreślając, jak bardzo przedsięwzięcie to ewoluowało na przestrzeni lat. Pierwsze edycje Film Spring Open odbywały się na Helu. - Zaczęliśmy od grupy 15-osobowej na Helu, kończymy w Krakowie. W zeszłym roku mieliśmy 300 uczestników i sprzętu za prawie 5 mln zł. No i wspaniałych wykładowców, wśród nich zdobywców Oscara - opowiadał operator.

Natalie Portman, amerykańska aktorka urodzona w Izraelu (córka izraelskiego lekarza i artystki ze Stanów Zjednoczonych), a zarazem debiutująca reżyserka, będzie gościć na Film Spring Open w dniach 26-27 września. Sławomir Idziak zaznaczył, że aktorka nie zamierza spotykać się z dziennikarzami i udzielać wywiadów. Aktorka przyznaje się do swoich polskich korzeni - jej dziadek pochodził z Rzeszowa.

Portman, znana m.in. z ról w "Czarnym łabędziu" Darrena Aronofsky'ego (za tę kreację dostała Oscara), "Bliżej" Mike'a Nicholsa, "Leonie zawodowcu" Luca Bessona i trzech częściach sagi "Gwiezdne wojny" ("Mroczne widmo", "Atak klonów" i "Zemsta Sithów"), wygłosi w Krakowie wykład na temat filmu "Opowieści o miłości i mroku" ("A Tale of Love and Darkness"), który jest jej debiutem reżyserskim i adaptacją książki Amosa Oza.

Wśród innych gości i wykładowców 10. edycji Film Spring Open znajdą się m.in.: Małgorzata Szumowska - laureatka tegorocznych Złotych Lwów w Gdyni za "Body/Ciało", nagrodzony w Gdyni za najlepszą reżyserię autor filmu "Intruz" Magnus von Horn oraz producentka oscarowej "Idy" Ewa Puszczyńska. Szumowska i von Horn przeprowadzą podczas wykładów analizy własnych filmów, a Puszczyńska opowie o pracy nad filmowym debiutem.

Pomysłodawca i organizator Film Spring Open Sławomir Idziak jest autorem zdjęć m.in. do filmów: "Dyrygent" Andrzeja Wajdy, "Constans" Krzysztofa Zanussiego, "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki" i "Trzy kolory. Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta (za zdjęcia do tego filmu Idziak otrzymał nominację do Oscara), "Król Artur" Antoine'a Fuquy, "Harry Potter i Zakon Feniksa" Davida Yatesa.

Mówiąc o filmowych projekcjach, które są w programie Film Spring Open, Idziak zaznaczył: "pokazujemy filmy, ale nie w tym sensie, jak na festiwalach. Głównym elementem pokazywania tych filmów jest ich analiza warsztatowa".

Warsztaty w grupach odbędą się pod opieką m.in.: reżysera Bodo Koxa - laureata Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2014 w kategorii Odkrycie Roku za film "Dziewczyna z szafy", wybitnego dokumentalisty Bogdana Dziworskiego oraz scenarzysty Krzysztofa Raka (autora scenariusza "Bogów").

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy będą realizować krótkie fragmenty filmów, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu, udostępnianego im na czas warsztatów.

Bodo Kox wygłosi wykład zatytułowany "Jak wchodzić oknem, żeby nie zrazić sobie gospodarzy, czyli o tym, jak zainteresować producenta", a zarazem - dodano na wtorkowej konferencji prasowej - "jak przebić się w świecie filmu".

- Talent, pomysły artystyczne to nie wszystko - mówił Kox na konferencji. - Znam dużo zdolniejszych od siebie ludzi, dużo bardziej wrażliwych i pomysłowych. Ale nie mających takich cech, jak upór, wola walki, konsekwencja, cierpliwość. Oni gdzieś tam niestety odpadają, proza życia ich zabija i nie realizują tego, co chcieli - powiedział. - W tym zawodzie ogromnie ważna jest odporność psychiczna - podkreślał reżyser.

Zajęcia poświęcone współpracy filmowców z programistami; prezentacja Cinebusa - czyli mobilnego, małego studia filmowego mieszczącego się w autobusie, stworzonego z myślą o małych planach filmowych; a także rozmowy o tym, "jak przebić się w branży filmowej", "o kreatywności i o blokowaniu kreatywności" - m.in. to mają w planach organizatorzy plenerów.

Ekipy pracujące w grupie filmów reklamowych będą realizować spoty promujące akcję "Szlachetna Paczka" - poinformowano.

Jednym z gości plenerów będzie Szymon Majewski. "Nie dlatego, by zrobić u nas kabaret, ale by opowiedzieć o tym, jak to jest - zrezygnować z telewizyjnego show i robić własny kanał YouTube" - zaznaczył Idziak, tłumacząc, że Majewski będzie mówił o współczesnych sposobach docierania do widza.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)