PolskaNasza droga Unia

Nasza droga Unia

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej najbardziej wzrosły ceny ryżu - wynika z analizy Narodowego Banku Polskiego. Ryż zdrożał prawie o 28%. O 22% wzrosły ceny mięsa wołowego, a bananów o 18%. NBP uważa, że w trzecim kwartale br. ujawnią się korzystne efekty regulacji unijnych.

Krzysztof Rybiński, wiceprezes NBP wyjasnił, że wzrost cen ryżu i bananów był efektem zmiany polityki rolnej natomiast cenę mięsa wołowego ukształtował zwiększony popyt zagraniczny.

Według wiceprezesa NBP wzrosły również ceny mięsa wieprzowego, cukru i materiałów do konserwacji mieszkania. Podrożały niektóre z tych towarów, co do których oczekiwano spadku cen. Na przykład o 22% wzrosły ceny drobiu a o 14% jest droższe masło.

Rybiński zastrzegł, że nie wszystkie spodziewane obniżki cen jeszcze się ujawniły. Według niego na przełomie trzeciego i czwartego kwartału nastąpią istotne obniżki cen zbóż na skutek wprowadzenia zasad wspólnej polityki rolnej oraz oczekiwanych dobrych zbiorów. Zatem w drugiej połowie roku nastąpią obniżki cen towarów produkowanych z udziałem zboża.

Zdaniem wiceprezesa NBP w drugiej połowie roku można też oczekiwać obniżki cen drobiu, ponieważ stanieją też pasze zbożowe, które stanowią około 70% kosztów hodowli drobiu.

Rybiński zwrócił uwagę, że przystapienie Polski do Unii Europejskiej przyczyniło się do wzrostu inflacji w mniejszym stopniu niż inne czynniki gospodarcze.

Narodowy Bank Polski podsumował akcję "Unia Europejska - ceny", ktorą przez trzy miesiące od końca marca do końca czerwca prowadził wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta w związku z przystąpienim Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie działała infolinia, gdzie można było zgłaszać informacje o wzroście i spadku cen. Akcja miała zapobiec wykorzystywaniu naszego wejścia do Unii Europejskiej jako pretekstu do podnoszenia cen.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)