Nasz mózg jak wyszukiwarka
"Gazeta Wyborcza" informuje, że naukowcom udało się odkryć mechanizm wyszukiwania informacji przez nasz mózg. Dokonał tego Narcisse P. Bichot i jego współpracownicy z Narodowego Instytutu Zdrowia w Bethesda w Stanch Zjednoczonych.
Naukowcy przyczepili małpom do głów specjalne czujniki rejestrujące aktywność neuronów odpowiadających za widzenie. Tak jak wpisujemy poszukiwany wyraz w okienko wyszukiwarki, tak i badacze poprosili małpy, by czegoś poszukały. Wpierw pokazywano makakom planszę z jednym elementem, który miał być wskazówką na późniejszym etapie doświadczenia.
I tak na przykład w próbie na wyszukiwanie kolorów wpierw zaprezentowano kolorowy kwadrat, a następnie tablicę z wieloma różnokolorowymi figurami. Gdy zwierzę fiksowało wzrok na figurach o wskazanym wcześniej kolorze, wówczas nagradzano je i tym samym uczono, czego ma szukać - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Okazało się, że gdy w czasie kolejnych prób w polu widzenia małpy pojawiał się poszukiwany obiekt neurony się ożywiały. Wyglądało to tak, jakby wszystkie naraz krzyczały: znaleziono! - wyjaśnił Bichot. Dopiero za takim komórkowym krzykiem podążał wzrok zwierzęcia, umieszczając pasujący obiekt w centrum pola widzenia, by móc go lepiej zanalizować. Jak się także okazało, wcześniejsza wskazówka niejako uczulała neurony - ilekroć w polu widzenia zwierząt pojawiało się potem coś czerwonego, reakcja komórek była jeszcze silniejsza.
To jednak nie wszystko, co odkryli naukowcy. Poznali nie tylko hardware, ale też oprogramowanie skrytej w mózgu wyszukiwarki. (IAR)