Trwa ładowanie...

"Nasz Anioł w Krakowie" - koncert charytatywny dla aktora Krzysztofa Globisza

Na leczenie aktora Krzysztofa Globisza, który w lipcu ub. r. doznał udaru mózgu, przeznaczony zostanie dochód z koncertu "Nasz Anioł w Krakowie" oraz aukcji wiecznych piór i zegarków znanych osób. Wieczór charytatywny odbędzie się w niedzielę.
Share
"Nasz Anioł w Krakowie" - koncert charytatywny dla aktora Krzysztofa Globisza
Źródło: TVP, Fot: Jan Bogacz
d142x9z

Na scenie w Filharmonii Krakowskiej wystąpią Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Anna Szałapak, Anna Radwan, Jerzy Trela, Ewa Kaim, Adam Nowak, Joanna Kulig oraz muzycy Filharmonii.

Jak dotąd na aukcję swoje przedmioty przeznaczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, ks. Jerzy Bryła oraz artyści: Irena Santor, Jan Englert, Grzegorz Turnau, Anna Polony, Krystyna Janda.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko". - Krzysztof Globisz jest wielkim aktorem, często nazywamy go "aniołem". Nie tylko dlatego, że zagrał po mistrzowsku tytułową rolę w filmie "Anioł w Krakowie". Mówimy to z uśmiechem, niby półżartem, ale zawsze, gdy go spotykamy, kiedy z nim rozmawiamy, gramy z nim, nawet gdy o nim myślimy, robi nam się jaśniej i cieplej. Krzysztof nigdy nie odmawiał pomocy innym. Zawsze był tam, gdzie ktoś go potrzebował. Jest naszym kochanym bratem, przyjacielem - powiedziała Anna Dymna, z którą Globisz pracował w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie od 1981 r.

d142x9z

Aktorka przywołała także słowa Antoine'a de Saint-Exupery'ego: "Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać". - Teraz my musimy być takimi cichymi aniołami, żeby pomóc Krzyśkowi, żeby znowu się uniósł do góry, żeby latał, żeby grał, żeby wrócił do studentów, do teatru, bo wszyscy za nim ogromnie tęsknią - wyznała Dymna.

Krzysztof Globisz doznał udaru ok. pół roku temu. Cztery miesiące spędził w szpitalu w Warszawie. Teraz jest już w domu, w Krakowie, jednak potrzebuje stałego, kosztownego leczenia. Aktor ma częściowo sparaliżowaną jedną stronę ciała i cierpi na afazję (utratę zdolności mowy).

Krzysztof Globisz urodził się w 1957 r. w Siemianowicach Śląskich. Jest aktorem teatralnym, filmowym, radiowym. Był dziekanem Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Jako aktor zadebiutował w 1980 r. w sztuce Franza Kafki "Ameryka" w reż. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 1981 r. na stałe jest związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

d142x9z

Do jego najważniejszych ról teatralnych należą m.in. Mefistofeles we "Wzorcu dowodów metafizycznych" Tadeusza Bradeckiego, Pijak w gombrowiczowskim "Ślubie", Semenka w adaptacji "Snu srebrnego Salomei" Juliusza Słowackiego, tytułowa w spektaklu "Peer Gynt" na podstawie dramatu Henryka Ibsena.

Z kolei telewidzowie po raz pierwszy zobaczyli Globisza w serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, z biegiem dni" (1980). W kinie zadebiutował rolą w filmie Wajdy "Danton" (1983). Wystąpił wówczas u boku Gerarda Depardieu. Znany jest także widzom z takich tytułów jak "Długi weekend", "Pornografia", "Jasminum". Szczególny rozgłos przyniosła mu rola anioła Giordano w komedii Artura Więcka "Anioł w Krakowie".

Praca artystyczna Globisza została doceniona licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

d142x9z

Podziel się opinią

Share
d142x9z
d142x9z
Więcej tematów