Nastroje społeczne w lipcu - najnowszy sondaż CBOS
Po odnotowanej w czerwcu poprawie nastrojów społecznych, w lipcu większość wskaźników kształtuje się na mniej więcej takim poziomie jak przed miesiącem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Początek wakacji przyniósł stabilizację nastrojów społecznych. Wprawdzie w niewielkim stopniu pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji w kraju, jednak opinie o poszczególnych dziedzinach, takich jak: gospodarka, polityka, sfera materialna czy zawodowa, praktycznie nie uległy zmianom. Również przewidywania we wszystkich analizowanych wymiarach kształtują się na poziomie sprzed miesiąca. Dodać należy, że sondaż był przeprowadzany przed ujawnieniem tzw. afery taśmowej.
W ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie pogorszyły się oceny rozwoju sytuacji w kraju. Nieco zmalał odsetek badanych uważających, że zmierza ona w dobrym kierunku (o 4 punkty, do 26 proc.), jednocześnie przybyło tych, którzy wyrażają przeciwny pogląd (o 3 punkty, do 59 proc.).
Opinie o sytuacji politycznej w Polsce nie zmieniły się znacząco w stosunku do czerwca. Nadal ponad dwie piąte respondentów (44 proc., wzrost o 2 punkty) ocenia ją źle, co ósmy (13 proc.) dobrze, a ponad jedna trzecia (36 proc.) uznaje za przeciętną.
Oceny sytuacji gospodarczej w Polsce również są stabilne. Podobnie jak miesiąc temu jedna trzecia ankietowanych (35 proc.) określa ją jako złą, a prawie jedna czwarta (23 proc.) jako dobrą. W dalszym ciągu duża grupa osób (36 proc.) ocenia, że stan gospodarki jest przeciętny – ani dobry, ani zły.
Od czerwca w zasadzie nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najwięcej respondentów (44 proc.) deklaruje, że żyje im się przeciętnie, niewiele mniejszy odsetek (42 proc.) – że dobrze, a co siódmy badany (14 proc.) twierdzi, że jemu i jego rodzinie żyje się źle.
Podobnie jak miesiąc temu, warunki materialne gospodarstw domowych najczęściej określane są jako przeciętne (43 proc., spadek o 2 punkty), nieco rzadziej jako dobre (41 proc.). Mniej więcej co szósty badany (16 proc., wzrost o 2 punkty) jest niezadowolony ze swojej sytuacji materialnej.
W porównaniu z czerwcem praktycznie nie zmieniły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Nadal prawie połowa pracowników (49 proc.) ocenia ją dobrze, niespełna jedna piąta (19 proc.) źle, a ponad jedna czwarta (29 proc.) uważa, że jest ona przeciętna.
Przewidywania
W stosunku do czerwca niewiele zmieniły się prognozy rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. Nadal ponad dwie piąte badanych (45 proc., wzrost o 2 punkty) sądzi, że pozostanie ona bez zmian, więcej niż jedna trzecia (35 proc.) jest zdania, że się pogorszy, a co ósmy (12 proc.) – że poprawi.
Przewidywania dotyczące sytuacji politycznej w Polsce również nie uległy w ostatnim miesiącu większym zmianom. W dalszym ciągu dominuje pogląd, że w tym zakresie nic się nie zmieni (59 proc., wzrost o 2 punkty). Blisko co czwarty respondent (23 proc.) spodziewa się pogorszenia jakości życia politycznego, a co trzynasty (8 proc.) poprawy.
Prognozy sytuacji gospodarczej w Polsce na najbliższy rok także są stabilne. Odsetek badanych oczekujących poprawy stanu polskiej gospodarki praktycznie się nie zmienił (14 proc.), nieco przybyło zaś tych, którzy uważają, że się on pogorszy (o 2 punkty, do 29 proc.). Niemal co drugi respondent (47 proc.) nie spodziewa się zmian w tym zakresie.
Przewidywania dotyczące sfery prywatnej są zbliżone do tych sprzed miesiąca. Nadal większość Polaków (65 proc.) uważa, że w ciągu najbliższego roku ich sytuacja materialna nie ulegnie zmianie, co piąty (20 proc.) obawia się pogorszenia, a co siódmy (15 proc.) oczekuje poprawy.
Jednocześnie mniej więcej co drugi ankietowany (52 proc.) sądzi, że poziom życia jego rodziny pozostanie bez zmian, co piąty (21 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że się pogorszy, a co szósty (17 proc., spadek o 2 punkty) liczy na poprawę.
W porównaniu z czerwcem nieznacznie poprawiły się prognozy sytuacji w zakładach pracy. Co siódmy pracujący (14 proc., spadek o 3 punkty) obawia się, że w najbliższym roku sytuacja w jego zakładzie pracy się pogorszy, co piąty zaś (19 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że się ona poprawi. Nadal większość zatrudnionych (56 proc.) jest zdania, że w tym obszarze nic się nie zmieni.
Badanie przeprowadzono w dniach 5 – 12 lipca 2012 roku na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.