Nastolatki z uszkodzonymi płucami po e-papierosach. GIS wprowadza zmiany
Dwie nastolatki z uszkodzeniem płuc. Regularnie używały e-papierosów. Od stycznia szpitale mają obowiązek informować o takich przypadkach. Główny inspektor sanitarny wprowadził monitoring powikłań.
Od początku tego roku szpitale muszą zgłaszać do powiatowych stacji sanitarnych każdą hospitalizację, która może mieć związek z używaniem elektronicznych papierosów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Dziennik informuje już o dwóch przypadkach nastolatek, które trafiły do szpitala z uszkodzonymi płucami. Regularnie używały e-papierosów. Podejrzewa się zatem, że właśnie to miało wpływ na ich stan zdrowia.
Wcześniej pojawiały się doniesienia nawet o ofiarach śmiertelnych papierosów elektronicznych. GIS wprowadził zatem obowiązkowy monitoring.
Od 2011 roku sześciokrotnie wzrosła liczba polskich nastolatków, którzy sięgają po e-papierosy. Z badań wynika, że regularnie pali je 30 proc. uczniów w wieku 15-19 lat, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało.
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przyznaje, że istnieją też udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci i dorosłych.
Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób wprowadziło nawet nowy termin EVALI, aby opisać choroby i urazy płuc związane z używaniem e-papierosów.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl