ŚwiatNastolatki dołączają do Państwa Islamskiego w Syrii. Rodzice opowiadają o dramacie

Nastolatki dołączają do Państwa Islamskiego w Syrii. Rodzice opowiadają o dramacie

"Wzięła plecak, kapelusz i znikła" - opowiada Baptiste o swej 17-letniej córce, która wyjechała do Syrii z poznanym w internecie chłopakiem należącym do IS. We Francji ruszyła kampania ostrzegająca przed ucieczkami nastolatków do Syrii i Iraku.

Nastolatki dołączają do Państwa Islamskiego w Syrii. Rodzice opowiadają o dramacie
Źródło zdjęć: © AFP | Aamir Qureshi

Spoty telewizyjne, dostępne też w internecie, przedstawiają przypadki czterech rodzin. Swoje historie opowiadają Veronique, Baptiste i Saliha - dziecko każdego z nich wyjechało do Syrii. Czwartą osobą jest Jonathan. Do Syrii pojechała jego 17-letnia siostra.

Ich krótkie relacje mówią - jak pisze agencja AFP - o bólu tych, którzy "nie rozumieli i nic nie widzieli".

Córka Baptiste wyjechała z chłopakiem, który został rzecznikiem Państwa Islamskiego (IS). - Świat zawalił się nam na głowę, ukradziono nam nasze dziecko - mówi Baptiste.

Krótkie spoty telewizyjne informują osoby, które obawiają się, że ich bliskich może spotkać podobny los, o możliwości skorzystania z telefonu alarmowego, stworzonego w kwietniu 2014 roku przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Służy on informowaniu o podejrzeniach i obawach dotyczących osób, które mogą zaangażować się w dżihad.

Awaryjna linia informacyjna francuskiego MSW odnotowała już ponad 3 tys. sygnałów dotyczących ludzi chcących zaangażować się w dżihad w Syrii lub Iraku. 23 proc. z nich to osoby nieletnie, wśród których większość stanowią dziewczęta.

- Około 1,3 tys. osób jest związanych z filiami grup terrorystycznych, a ponad 500 Francuzów, bądź osób rezydujących we Francji znajduje się obecnie w Iraku lub Syrii - powiedział w środę w wywiadzie radiowym premier Francji Manuel Valls.

- Są też setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi, którym grozi radykalizacja. To bardzo poważne wyzwanie dla całego społeczeństwa, które wymaga mobilizacji rodzin - dodał Valls.

Ponad 20 różnego rodzaju mediów i portali internetowych we Francji wyemituje za darmo spoty ostrzegające przed radykalizacja młodzieży. W akcję zaangażują się również sieci kin i strony internetowe czasopism.

- Zaangażowaliśmy się w niezmiernie trudną walkę z terroryzmem - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Barnard Cazeneuve. Rekrutacja młodych ludzi do ugrupowań terrorystycznych "niesie ze sobą wiele cierpienia, rozstań, tragedii (...) w tych rodzinach, w których jedna osoba straciła grunt" i dołączyła do dżihadystów - dodał Cazeneuve.

Francuski rząd zamierza też stworzyć sieć ośrodków pomocy psychologicznej dla grup wsparcia rodziców, aby "zwalczać procesy rekrutacji" do sieci terrorystycznych. Rząd nazwał to "nową inicjatywą w obszarze prewencji" - wyjaśnił Cazeneuve.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (105)