Nastolatki coraz częściej stronią od używek
Z najnowszego badania ESPAD wynika, że nastolatki coraz mniej piją, rzadziej palą, nie tak chętnie sięgają po narkotyki - podaje "Rzeczpospolita".
Autorzy badania ESPAD, przeprowadzanego co cztery lata pod auspicjami Rady Europy, mówią o odwróceniu negatywnych tendencji. Do tej pory w każdym kolejnym badaniu okazywało się, że młodzież coraz chętniej sięga po alkohol, papierosy i narkotyki. W tym roku po raz pierwszy od lat jest inaczej - mówi dr Janusz Sierosławski odpowiedzialny za największe badanie w Europie dotyczące zachowań młodzieży.
Najbardziej powszechną używką jest wśród uczniów, podobnie jak wśród dorosłych, alkohol. Do próbowania go przyznają się niemal wszyscy młodzi ludzie, i to zarówno w liceum, jak i gimnazjum. Ale już do nadużycia alkoholu przyznaje się co piąty piętnastolatek i co trzeci siedemnastolatek. Cztery lata temu było ich znacznie więcej: o upiciu się mówiło 29% uczniów gimnazjum i 37% uczniów liceum.
A narkotyki? Najczęściej używana jest marihuana i haszysz. Do jej spróbowania kiedykolwiek w życiu przyznaje się dzisiaj prawie co trzeci siedemnastolatek (28%). Dużo? Pewnie tak. Ale jeszcze trzy lata temu do spróbowania marihuany przyznawało się prawie 37% nastolatków.
Dlaczego tak się dzieje? Z badań wynika, że młodzież jest po prostu coraz mniej ciekawa narkotyków. Co prawda 70% młodzieży uczestniczy w programach profilaktycznych, ale nie przeceniałbym ich roli. Dobra profilaktyka jest dość droga. Gminy wybierają tańsze i mniej skuteczne działania- uważa Sierosławski.
Badanie ESPAD wykazało, że spadło nawet palenie papierosów: w ciągu ostatniego miesiąca po papierosa sięgnęło 35% osiemnastolatków. Cztery lata temu było ich 45%.
W Polsce w badaniu ESPAD wzięło udział 4,5 tysiąca uczniów w dwóch grupach wiekowych: 15-16-latków i 17-18-latków. (PAP)