Trwa ładowanie...

Tadeusz Wojda następcą Sławoja Leszka Głodzia. Kim jest?

Dotychczasowy arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda został wybrany przez papieża Franciszka nowym metropolitą gdańskim. Znany jest ze swojego stosunku do środowiska LGBT.
Share
Dotychczasowy arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda nowym metropolitą gdańskim
Dotychczasowy arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda nowym metropolitą gdańskimŹródło: PAP
d43fpuo

Tadeusz Wojda znany jest ze swojego ostrego sprzeciwu wobec działań środowisk LGBT.

"Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością" – pisał w lipcu 2019 roku Tadeusz Wojda, arcybiskup metropolita białostocki przed planowaną paradą równości w Białymstoku. Treść listu przesłał nam wówczas jeden z czytelników poprzez formularz #dziejesie.

Z kolei w sierpniu 2020 zgodził się na zbieranie przed kościołami podpisów pod projektem ustawy "Stop LGBT”, której promocją zajmowała się Kaja Godek - przypomina portal politycznapolska.info.

d43fpuo

Abp Tadeusz Wojda został następcą abp. Józefa Głodzia, przeciwko któremu toczy się dochodzenie w sprawie tuszowania pedofilii. W sierpniu 2020 r. osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę. Od sierpnia archidiecezją zarządzał biskup elbląski Jacek Jezierski jako administrator sede vacante. Nowy metropolita gdański od 2017 roku pełnił arcybiskupa białostockiego.

"Z radością przyjąłem dzisiejszy Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z informacją, iż Ojciec Święty Franciszek mianował Waszą Ekscelencję Arcybiskupem Metropolitą Gdańskim. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze gratulacje i życzenia, zapewniając o modlitwie i wsparciu Kościoła, który jest w Polsce" - napisał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Abp Tadeusz Wojda

Abp Wojda urodził się 29 stycznia 1957 roku w Kowali na Kielecczyźnie. W 1976 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy. Specjalizował się w teologii i filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1983 roku.

d43fpuo

W 1984 roku został skierowany na studia z zakresu misjologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, które uwieńczył doktoratem w 1989 roku. W 1990 roku rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w której 2007 roku został kierownikiem biura, a następnie w 2012 roku został mianowany przez papieża podsekretarzem.

Jarosław Kaczyński ostro o opozycji. Reakcja Włodzimierza Czarzastego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43fpuo

Podziel się opinią

Share
d43fpuo
d43fpuo
Więcej tematów