InnowacjeNasi przodkowie lubili kobiety o obfitych kształtach

Nasi przodkowie lubili kobiety o obfitych kształtach

Mieszkańcy terenów dzisiejszej Polski, żyjący w epoce lodowcowej, posiadali w swojej kolekcji dużo
figurek kobiecych o "rubensowskich" kształtach, tzw. wenusek.
Świadczą o tym znaleziska z okolic Sandomierza.

30.03.2007 18:18

15 tys. lat temu mieszkańcy terenów położonych dziś k. Sandomierza preferowali kobiety o obfitych kształtach. Świadczą o tym krzemienne i kościane figurki wydobyte ze stanowiska paleolitycznych myśliwych w Wilczycach.

Obszernie na temat tych wykopalisk pisano w końcu 2006 r. Teraz wyniki badań ukazały się na łamach archeologicznego miesięcznika "Antiquity".

Kierownik wykopalisk, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, prof. Romuald Schild poinformował wówczas, że w Wilczycach znaleziono około czterdziestu kobiecych figurek, tzw. wenusek, wycinanych z krzemienia, kości i kłów mamuta.

Te figurki i ryty schematycznie przedstawiały postać kobiecą. Miały silnie zaznaczone pośladki i tułów.

Podobne kobiece przedstawienia znajduje się na stosunkowo dużym obszarze Europy. Zdaniem prof. Schilda świadczy to o istnieniu europejskiej wspólnoty kulturowej tzw. późnej ery magdaleńskiej, która trwała od 18 tys do 10 tys. lat temu. Wspólnota ta miała się rozciągać od Francji, przez Nadrenię po Morawy (na południu) i Wilczyce (najdalej na wschód).

W Wilczycach odkryto także płyty piaskowca obłupane na kształt owalu. Prof. Schild podejrzewał, że na ich powierzchni znajdują się "bardzo delikatne ryty przedstawiające zwierzęta bądź kobiety".

Naukowcy sugerują, że kobiety o bujnych kształtach inspirowały sztukę kamienną, rzeźby i malunki naskalne, nawet sprzed 35 tys. lat.

Wilczyckie figurki znaleziono w miejscu, gdzie 15 tys. lat temu znajdował się sezonowy obóz prehistorycznych myśliwych. Była to baza, skąd wyruszali oni polować na nosorożce włochate, dzikie konie i lisy polarne. Ich łupem padały nosorożce, konie, bobry oraz lisy polarne. Pojawiali się tam późną jesienią i zimą - uważa prof. Schild.

Oprócz figurek i kości zwierząt, na stanowisku w Wilczycach archeolodzy znaleźli liczne zabytki krzemienne i kościane oraz na setki przedziurawionych zębów lisów polarnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)