Trwa ładowanie...
d4ixdp6
nasa

NASA ma zdjęcia gwiazd zrobione 4,3 mld mil od Ziemi

NASA bada ruch gwiazd. Dzięi zdjęciom wykonanym przez sondę New Horizons mogą zmierzyć odlagłości gwiazd od Ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA ma zdjęcia gwiazd, wykonane 4,3 mld mil od Ziemi
NASA ma zdjęcia gwiazd, wykonane 4,3 mld mil od Ziemi (Getty Images)
d4ixdp6

Sonda News Horizons NASA wysyła obrazy gwiazd z miejsca znajdującego się w odległości 4,3 miliarda mil od Ziemi

Jak podaje CNN, NASA zdobyła obrazy gwiazd, które są dowodem na to, że gwiazdy się przemieszczają. Na zdjęciach przesłanych przez New Horizons znajdują się one w innych miejscach, niż widzimy je z Ziemi.

W kwietniu, za pośrednictwem sondy New Horizons NASA zaczęła obserwować gwiazdy Proxima Centauri i Wolf 359. Do zmierzenia odległości między Ziemią a gwiazdami naukowcy używają efektu paralaksy.

d4ixdp6

Gwiazdy, w tym nasze Słońce, są w ciągłym ruchu i zawsze się poruszają. A ponieważ znajdują się bardzo daleko, z Ziemi trudno jest zobaczyć ten ruch. Ludzkie oko nie jest w stanie wykryć tych zmian. Niemniej obrazy zarejestrowane przez New Horizons można porównać ze zdjęciami wykonanymi w tych samych dniach przez teleskopy ziemskie (w obserwatorium w Australii i w Arizonie). Dzięki temu da się zauważyć przesunięcie gwiazd.

New Horizons wysyła zarejestrowane obrazy na Ziemię za pomocą sygnału radiowego. Trwa to około 6,5 godziny. Następnie naukowcy z NASA mogą porównać zdjęcia, by ocenić, jak poruszają się gwiazdy.

Zobacz także: Fort Trump poza Polską? Włodzimierz Czarzasty: to bez znaczenia

d4ixdp6

Podziel się opinią

Share
d4ixdp6
d4ixdp6
Więcej tematów