Trwa ładowanie...

NASA: Burza słoneczna już w tym tygodniu - może spowodować chaos

Według naukowców burza słoneczna uderzy w Ziemię 31 lipca lub 1 sierpnia. Mieszkańcy półkuli północnej będą mogli obserwować zjawisko podobne do zorzy polarnej. Ale konsekwencje burzy słonecznej mogą być znacznie poważniejsze.

NASA: Burza słoneczna już w tym tygodniu - może spowodować chaosŹródło: NASA
d993rv7
d993rv7

Burza słoneczna, znana także jako burza magnetyczna (geomagnetyczna) to zjawisko intensywnej zmiany pola magnetycznego Ziemi, które jest wynikiem zmian parametrów wiatru słonecznego. Według naukowców będziemy mogli tego doświadczyć 31 lipca lub 1 sierpnia.

W tych dniach ziemska orbita zrówna się z dziurą w górnej atmosferze Słońca przez co nasza planeta będzie narażona na bombardowanie cząsteczkami gwiazdy. W takim przypadku właśnie dochodzi do burzy słonecznej.

Burza słoneczna - konsekwencje dla Ziemi

Gdy magnetosfera jest bombardowana przez wiatry słoneczne mogą być widoczne wspaniałe, niebieskie światła, przypominające zorzę polarną. Będą widoczne przede wszystkim na północnej półkuli Ziemi. Konsekwencje burzy magnetycznej mogą być jednak znacznie poważniejsze.

Zobacz też: Słońce jeszcze nie pokazało, na co tak naprawdę je stać

Przede wszystkim pole magnetyczne Ziemi chroni ludzi przed napromieniowaniem, ale zmiany w nim, spowodowane przez burze słoneczne mogą wpływać na technologię satelitarną.

Może to wpływać na satelity na orbicie, potencjalnie prowadząc do braku nawigacji GPS, sygnału telefonu komórkowego i telewizji satelitarnej. Dodatkowo burza słoneczna może prowadzić do wyższej niż normalnie energii elektrycznej w liniach energetycznych, co może skutkować przeciążeniem sieci i brakiem prądu.

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj