Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 kwietnia
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia została w poniedziałek opublikowana w "Dzienniku Ustaw" nr 45. Oznacza to, że wejdzie w życie za 14 dni, czyli 1 kwietnia. W myśl ustawy, zostaną zlikwidowane kasy chorych, a w ich miejsce powołany zostanie Fundusz z 16 oddziałami wojewódzkimi. To oddziały mają zawierać umowy z przychodniami, gabinetami lekarskimi i szpitalami. Ubezpieczony nadal będzie miał prawo wyboru szpitala i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Plan zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych dla całego kraju będzie zatwierdzać minister zdrowia. Plan finansowy ma zatwierdzać minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów. Uprawnienia nadzorcze wobec NFZ ma mieć minister zdrowia.
Fundusz będzie gospodarował pieniędzmi ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość składki będzie wynosić w tym roku 8% i będzie wzrastać co roku o 0,25%, by w roku 2007 osiągnąć poziom 9%. Składki będą zbierały nadal ZUS i KRUS i przekazywały je Funduszowi.
Prezesa Funduszu będzie powoływał i odwoływał premier bez formalnego wniosku ministra zdrowia.
Ubezpieczony będzie mógł zapisać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących dotychczas - wypełniając deklarację w gabinecie lub przychodni. Nie będzie trzeba ponownie wypełniać deklaracji - złożone przed wejściem w życie tej ustawy zachowają ważność. Lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej będzie lekarz rodzinny, internista, pediatra lub specjalista chorób wewnętrznych.
Ustawa nie weszła jeszcze w życie, a minister zdrowia przygotował projekt jej nowelizacji. W myśl ustawy sejmiki wojewódzkie mają zatwierdzić zdrowotne plany wojewódzkie na następny rok do 15 kwietnia. Zdaniem marszałków, dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe.
Sporządzone do 15 kwietnia plany: wojewódzki i dla służb mundurowych muszą być przedstawione oddziałom wojewódzkim Funduszu do zaopiniowania, te mają do 15 maja przesłać plany do centrali Funduszu.
Na ich podstawie do 15 czerwca zarząd Funduszu musi opracować projekt krajowego planu zdrowotnego, który do 30 czerwca ma być przyjęty przez Radę Funduszu. Następnie do planu mogą być zgłaszane uwagi (do 21 lipca), po czym do 31 sierpnia Rada Funduszu miałaby przyjąć plan ostateczny.
Ministerstwo zdrowia chce, by ustawy dotyczące sporządzania planów zdrowotnych zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2004 roku. (aka)