Trwa ładowanie...

Narodowe Czytanie. W sobotę 8. edycja akcji z 8 nowelami polskich autorów

W sobotę odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania. To akcja promująca czytelnictwo i przypominające najważniejsze dzieła literatury polskiej. Tym razem lekturą będzie osiem polskich nowel.

Narodowe Czytanie. W sobotę 8. edycja akcji z 8 nowelami polskich autorówŹródło: East News, fot: PIOTR MOLECKI
d2321z3
d2321z3

Narodowe Czytanie 2019 odbędzie się, jak każdego roku, w Ogrodzie Saskim. Akcję zainauguruje Para Prezydencka, która objęła ją swoim patronatem. Później we wspólnym czytaniu nowel polskich autorów wezmą udział znani aktorzy, m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha.

Na 8. Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że wszystkie dzieła "uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii."

Na liście są następujące utwory: "Dobra pani" Eliza Orzeszkowej, "Dym" – Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.

Zobacz także: Kidawa-Błońska jak Szydło? Minister PiS komentuje

W tym roku zostało przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP specjalne wydanie ośmiu nowel z Narodowego Czytania w alfabecie Braille'a. Zostało one rozesłane do siedemnastu ośrodków dla osób niewidomych i słabowidzących w całej Polsce, aby ich podopieczni mogli wziąć udział w akcji. Te książki będą też trwałym śladem po tegorocznym Narodowym Czytaniu w bibliotekach tych instytucji.

d2321z3

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie 2018 miało wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości" - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu. W zeszłym roku powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2321z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2321z3
Więcej tematów