Narada na temat Syrii w Watykanie: konieczny natychmiastowy rozejm
Natychmiastowy rozejm w Syrii i zapewnienie ludności pomocy humanitarnej oraz rozpoczęcie procesu odbudowy - takie najważniejsze cele wskazali uczestnicy narady na temat konfliktu w tym kraju, która odbyła się w Watykanie, w Papieskiej Akademii Nauk.
W debacie za zamkniętymi drzwiami, która odbywała się pod hasłem: "Syria: czy można pozostać obojętnym?", uczestniczyły osobistości ze świata polityki, dyplomacji i gospodarki.
W końcowej deklaracji podkreślono, że wymienione w niej cele należy osiągnąć bez żadnych wstępnych warunków politycznych. Ponadto położono nacisk na to, że w rozpoczynającej się 22 stycznia międzynarodowej konferencji na temat Syrii, znanej pod nazwą Genewa 2, powinny wziąć udział wszystkie strony konfliktu, w tym także delegacje z całego regionu. Tylko wtedy możliwe będzie stworzenie podstaw dla pokoju - uznali mówcy.
W dokumencie końcowym odnotowano znaczenie porozumienia wspólnoty międzynarodowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego, które zdaniem uczestników watykańskiej narady daje dodatkowe nadzieje na stabilizację w całym regionie. "Sukces tego nowego porozumienia może stworzyć niezbędną podstawę dla trwałego pokoju w Syrii" - głosi komunikat, podpisany między innymi przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Jean-Louisa Taurana, b. szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego i egipskiego polityka i noblistę, byłego dyrektora Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohameda ElBaradeia.
W spotkaniu udział wzięli między innymi ekonomista Jeffrey Sachs i hiszpański dyplomata Miguel Angel Moratinos. Jednym z obserwatorów był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.