PolskaNapieralski rozmawia z Komorowskim o ustawie medialnej

Napieralski rozmawia z Komorowskim o ustawie medialnej

W Sejmie rozpoczęło się spotkanie marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z liderem SLD Grzegorzem Napieralskim. Politycy będą rozmawiać o ewentualnym odrzuceniu prezydenckiego weta w sprawie ustawy medialnej.

Napieralski rozmawia z Komorowskim o ustawie medialnej

Jeszcze przed spotkaniem z szefem Sojuszu Komorowski ocenił, że jest możliwe, a nawet "wskazane" porozumienie PO-SLD w sprawie weta prezydenta do przyjętej w marcu, z inicjatywy Platformy, nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Komorowski podkreśla, że był zwolennikiem zawarcia porozumienia jeszcze przed przystąpieniem do prac nad nowelą ustawy. Czy to porozumienie jest możliwe? Nie wiem - dodał marszałek.

Byłoby ono jednak wskazane, bo parlament musi bronić swoich decyzji w sytuacji, gdy są one podważane zgodnie z konstytucją przez prezydenta. To odruch nie tylko z podwórka, że jeśli ktoś atakuje, to się broni i woła innych do wspólnej obrony - mówił Komorowski.

Wcześniej Bronisław Komorowski mówił, że jeśli przynajmniej dwa kluby parlamentarne zwrócą się do niego z prośbą o przesunięcie terminu głosowania weta prezydenta w sprawie ustawy medialnej na wrzesień, rozważy to "z największą życzliwością". Ale na razie takiego sygnału nie mam - zaznaczył Komorowski.

Pytany czy jest możliwość przełożenia głosowania na wrzesień, Komorowski odparł, że taka możliwość istnieje. Nie jestem zobligowany w sprawie terminu głosowania. Termin jest wyznaczony na najbliższe posiedzenie Sejmu i nie mam żadnych sygnałów, aby przesuwanie terminu miało wpływ na zmianę stanowiska któregoś z klubów - podkreślił marszałek.

Przed spotkaniem Grzegorz Napieralski mówił, że będzie to bardzo dobra rozmowa. Będziemy rozmawiać o filozofii wpływu na media. _ Bronisław Komorowski jest bardzo mądrym człowiekiem, który ma dużo do powiedzenia w Sejmie, ale również w Platformie Obywatelskiej_ - powiedział Napieralski.

Z punktu widzenia interesu polskiego byłoby dobrze, gdyby nastąpiła zmiana ustawy medialnej, bo to otwiera drogę do zlikwidowania przechyłu pro-pisowskiego w mediach publicznych - uważa Komorowski.

Przyjęta w marcu przez Sejm, z inicjatywy PO, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych oraz zarządów mediów publicznych. Zaproponowane przez koalicję PO-PSL zmiany zawetował w połowie maja prezydent Lech Kaczyński.

Do odrzucenia weta w Sejmie potrzeba większości trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia posłów Lewicy.

Jerzy Szmajdziński w programie "Sygnały Dnia" mówił, że jeśli Platforma spełni dwa warunki SLD - uniezależnienia mediów od rządu i przyjęcie dwóch ustaw autorstwa Sojuszu - wówczas lewica nie wyklucza, iż pomoże PO odrzucić prezydenckie weto.

Politycy SLD wcześniej wielokrotnie podkreślali, że nie zgadzają się z zapisami noweli ustawy o RTV. Ich największy sprzeciw budzi przekazanie części istotnych kompetencji KRRiT do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi m.in. o przyznawanie koncesji i kontrolowanie nadawców.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)