Napięcie w Kosowie
(PAP)
Moskwa oskarża kosowskich Albańczyków o przeprowadzanie czystek etnicznych na serbskiej mniejszości w Kosowie. Rosjanie żądają od ONZ zdecydowanej reakcji.
Prezydent Putin osobiście polecił ministrowi do spraw sytuacji nadzwyczajnych, by ten pojechał i na miejscu zobaczył jak Rosja mogłaby pomóc uchodźcom z Kosowa.
Według szefa rosyjskiej dyplomacji, sytuacja w Kosowie została "w jawny sposób sprowokowana", ale nie powiedział kto – jego zdaniem – dopuścił się prowokacji.
Największe od roku 1999 starcia między kosowskimi Albańczykami zaczęły się w środę, a ich bezpośrednią przyczyną było utonięcie trzech albańskich chłopców w rzece Ibr, która dzieli Kosovską Mitrovicę na część albańską i Serbską. Ludzie mówią, że Serbowie poszczuli dzieci psami i zapędzili do rzeki. Inni twierdza, że chłopców do wody Serbowie po prostu zepchnęli.
W środę doszło do regularnej bitwy między wrogo nastawionym tłumem Albańczyków a Serbami zamieszkującymi północną część miasta. Zamieszki objęły też inne miasta: Lipljan, Czaglavicę, Uroszevac, Peć, Gnjilane i główne miasto Kosowa, Prisztinę. Podpalano meczety i cerkwie i domy. Płonęły samochody. W zamieszkach zginęło co najmniej 28 osób, ponad 600 zostało rannych.
Żołnierze z ONZ-owskich sił międzynarodowych KFOR z trudem panują nad sytuacją. Do Kosowa skierowano dodatkowe oddziały. NATO wyśle dodatkowo do tysiąca żołnierzy, którzy wzmocnią siły KFOR.