Trwa ładowanie...

Wszystko jasne. Przenoszą sprzęt spod fińskiej granicy do Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 207. dzień wojny w Ukrainie. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że Rosjanie przemieszczają dużą cześć obrony przeciwlotniczej, wraz z amunicją, z terenów wokół Sankt Petersburga do Ukrainy – podaje fiński serwis Yle. Wcześniej ich "zniknięcie" spod metropolii nie zostało publicznie odnotowane ani w Rosji, a w żadnym z krajów zachodnich. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Karawana rosyjskich systemów przeciwlotniczych i mapa baz pod Petersburgiem, z których zabrano wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych i pociskiKarawana rosyjskich systemów przeciwlotniczych i mapa baz pod Petersburgiem, z których zabrano wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych i pociskiŹródło: PAP, fot: SERGEI ILNITSKY
dgajzg1
  • • Papież Franciszek powiedział neapolitańskiemu dziennikowi "Il Mattino", że "potrzebne są konkretne kroki, by zakończyć szaleństwo wojny na Ukrainie i wiele innych wojen trwających na świecie". Wyraził przekonanie, że niezbędna jest "kreatywność" w budowie pokoju. 

  • • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie wykluczył, że jego kraj może odzyskać anektowany przez Rosję w 2014 roku Półwysep Krymski na drodze dyplomacji. Słowa te padły w wywiadzie dla agencji Reutera.

  • • "Wojska okupacyjne podały, że 18 września doszło do kolejnego ostrzału kolonii w okupowanej Ołeniwce (gdzie przetrzymywani są ukraińscy jeńcy wojenni). Zginął ukraiński jeniec” – powiadomił portal Ukraińska Prawda. 

  • •  Nowe nagranie przechwycone przez Ukraińców pokazuje zupełny rozkład  jednostki armii Putina. Rosyjski żołnierz relacjonuje, że przełożeni  pozostawili ich na linii frontu. - Zostawili nas tutaj jak j... psy -  żali się szeregowy z Rosji
Trwa łączenie
22:00, 18.09.2022

To znaleziono w rosyjskich pociskach, którymi dziś ostrzeliwano Nikopol (obwód dniepropietrowski).  

21:33, 18.09.2022

W niedzielę wieczorem w Melitopolu doszło do nieudanej próby zamachy na Denisa Stefankowa, policjanta kolaborującego z Rosjanami. Pod jego samochodem wybuchła bomba, ale ostatecznie nikt nie zginął - poinformował Iwan Fedorow, mer miasta.

21:17, 18.09.2022

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa oskarżyła Rosję w niedzielę o "zbrodnie wojenne na masową skalę". "To tortury, gwałty, zabójstwa" – wyszczególniła w programie ABC "This Week".


Markarowa uznała za ważne, aby wszyscy poznali prawdziwe oblicze agresji i ataku terrorystycznego, który prowadzi Rosja.


"Dlatego musimy jak najszybciej wyzwolić całe terytorium Ukrainy, bo Rosjanie celują wyraźnie we wszystkich Ukraińców. Całe rodziny. Dzieci. Nie ma więc w tym wszystkim żadnej logiki wojennej. To jest po prostu terroryzowanie i popełnianie ludobójstwa na Ukraińcach" – oceniła ambasador.

21:02, 18.09.2022

Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji - Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - obecnie nie ma sensu i takiego tematu nie ma na naszym porządku dziennym - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda. 


Doradca zaznaczył m.in., że takie spotkanie na obecnym etapie byłoby wyłącznie "grą w tradycyjną rosyjską historię", która polegałaby na utrwaleniu status quo, kłamliwych porozumieniach i następnie rozpoczęciu nowego etapu eskalacji. Podolak wskazał, że Rosja musi odpowiedzieć za zbrodnie i nie może "ukryć się za bezkarnością". "Dlatego wojna musi dojść do jedynego możliwego finału" - uważa Podolak. 


Podkreślił, że spotkanie przywódców byłoby możliwe, gdyby przed nim doszło do pełnego wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy, a przedmiotem rozmów byłoby "powojenne życie, łącznie z wielkością reparacji, odszkodowań za szkody i wydaniem zbrodniarzy". 

20:50, 18.09.2022

- Około 200 rosyjskich żołnierzy zginęło w eksplozji hotelu w mieście Swatowe w obwodzie ługańskim. Po całym mieście krążą patrole, które szukają partyzantów - relacjonował Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego, cytowany przez serwis Ukraińska Prawda.  

20:39, 18.09.2022

"(Viktor-red.) Orban mówi, że będzie zabiegał o zniesienie sankcji wobec Rosji. Nazwijmy rzecz po imieniu - Węgry to 'koń trojański', który chce rozmontować UE za pieniądze europejskich podatników. Orban nienawidzi Ukrainy i marzy o 'ruskim mierze' w Europie. Czy UE powinna finansować tego typu działa dywersyjne?" - pytał w niedzielę na Twitterze Michajło Podolak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.  


Przypomnijmy - w ramach mechanizmu warunkowości KE zaproponowała zawieszenie Węgrom 65 proc. zobowiązań na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Jak podaje Reuters, te 7,5 mld euro to ok. 5 proc. szacowanego PKB tego kraju na 2022 rok.

20:20, 18.09.2022

"Zdecydowanie potępiam okrucieństwa popełnione przez Rosję w Iziumie. Na zbrodnie wojenne odpowiedzią musi być sprawiedliwość. Ukraina nie polegnie, pokój zwycięży" - napisała w niedzielę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili na Twitterze.  

20:01, 18.09.2022

Rosyjski wóz bojowy piechoty wjechał prosto na minę.

19:34, 18.09.2022

W niedzielę wieczorem w centrum Melitopola (obwód zaporoski) doszło do eksplozji. Czekamy na szczegółowe informacje od sił ruchu oporu - podał Iwan Fedorow, mer miasta, na Telegramie.

19:26, 18.09.2022

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska złożyła hołd zmarłej królowej Elżbiecie II.

19:11, 18.09.2022

Odkryto kolejną rosyjską katownię. Tym razem we wsi Szewczenkowe pod Kupiańskiem. 

18:49, 18.09.2022

Rosyjska armia, uciekając z obwodu charkowskiego, porzuciła ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego, w tym m.in. czołgi - podaje w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).


Skład osobowy kontyngentu okupacyjnego omawia informacje o stratach poniesionych przez Rosję podczas ucieczki - czytamy w komunikacie HUR. Na terytorium obwodu charkowskiego wojsko zostawiło ponad 200 sztuk sprzętu wojskowego, w tym czołgi, wozy piechoty, działa samobieżne i samochody. Wojskowi mówią, że najwięcej sprzętu zostawiono w okolicy Bałakliji na terenie bazy serwisowej.


Ukraiński wywiad pisze również w niedzielę, że szpitale wojskowe w Rosji odmawiają leczenia tzw. ochotników z samozwańczych republik w Donbasie, którzy zostali ranni.

18:35, 18.09.2022

Rosyjska artyleria zniszczyła ukraiński czołg. Nagranie z obwodu chersońskiego.

17:55, 18.09.2022

Ukraińskie wojska pokonują rzekę Oskoł w obwodzie charkowskim.

17:48, 18.09.2022

Śledczy znaleźli w jednym z pochówków w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy ciało cywila ze śladami tortur: odciętą moszną i związanymi za plecami rękami - pisze ukraiński portal Graty (kraty).


Śledczy ekshumowali ciało mężczyzny w sobotę. Po przeprowadzeniu oględzin zwłok ekspert sądowy poinformował, że ofiara miała odciętą mosznę i związane z tyłu ręce.


Na razie nie ustalono tożsamości ani wieku mężczyzny. Wiadomo jedynie, że jego zwłoki znaleziono w grobie nr 91.


Mer Iziumu Wałeryj Marczenko w niedzielę zapowiedział, że ekshumacja ciał ze skupiska grobów odnalezionego po wyzwoleniu miasta potrwa jeszcze ok. dwóch tygodni.

17:45, 18.09.2022

- W Chersoniu znów słychać było potężne eksplozje - podaje agencja Ukrinform. Nie wiadomo, co było ich przyczyną.

17:39, 18.09.2022

250 ukraińskich żołnierzy z misji pokojowej ONZ w Demokratycznej Republice Konga wróciło do domu, aby pomóc w walce z siłami rosyjskimi. To był ostatni oddział ukraiński w misji pokojowej ONZ - informuje w niedzielę BBC. 

17:14, 18.09.2022

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że Rosjanie przemieszczają dużą cześć obrony przeciwlotniczej, wraz z amunicją, z terenów wokół Sankt Petersburga do Ukrainy – podaje fiński serwis Yle. Wcześniej ich “zniknięcie” spod metropolii nie zostało publicznie odnotowane ani w Rosji, a w żadnym z krajów zachodnich. 


Do niedawna niebo wokół Sankt Petersburga było strzeżone przez 14 baz artylerii przeciwlotniczej. Teraz kilka z nich stoi zupełnie pustych. 


- Opierając się na najnowszych zdjęciach satelitarnych możemy wskazać, że z czterech z tych baz zabrano cały sprzęt i pociski - wyjaśnia serwisowi Yle mjr Marko Eklund, ekspert militarny. Zaznacza, że zapewne zostały one przeniesione do Ukrainy, gdzie rosyjska armia coraz mocniej odczuwa brak sprzętu i nowoczesnych rakiet.   

16:50, 18.09.2022

Ukraińska armia kontroluje obrza brzegi rzeki Oskoł. Od soboty okupuje pozycje także na jej lewym (wschodnim) brzegu - podała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat Sił Zbrojnych Ukrainy.


Oskoł to jeden z dopływów Dońca. Płynie nieopodal wschodniej granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego.

16:32, 18.09.2022

Nowe nagranie przechwycone przez Ukraińców pokazuje zupełny rozkład  jednostki armii Putina. Rosyjski żołnierz relacjonuje, że przełożeni  pozostawili ich na linii frontu. - Zostawili nas tutaj jak j... psy -  żali się szeregowy z Rosji

16:29, 18.09.2022

Rosjanie ostrzelali rakietami trzy miejscowości na wschód od Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim. Zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - podała agencja Ukrinform.

16:13, 18.09.2022

Rosyjska piosenkarka Ałła Pugaczowa zwróciła się do władz Rosji, by uznały ją za "zagranicznego agenta". W ten sposób zareagowała na objęcie takim statusem przez ministerstwo sprawiedliwości jej męża Maksima Gałkina.


Gałkin, który jest rosyjskim satyrykiem, został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za tzw. zagranicznego agenta w piątek. Mąż Pugaczowej od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę kilkakrotnie wypowiadał się przeciwko tej wojnie. Rosyjski resort oświadczył, że Gałkin "prowadził działalność polityczną" i otrzymywał fundusze z Ukrainy.


W Instagramie Pugaczowa w niedzielę opublikowała post, w którym zwraca się do ministerstwa sprawiedliwości Rosji o uznanie jej za "zagranicznego agenta" w związku z tym, że jest solidarna ze swoim mężem. Napisała, że Gałkin jest "prawdziwym i nieprzekupnym patriotą Rosji, życzącym ojczyźnie rozwoju, pokojowego życia, wolności słowa i tego, by nasi chłopcy przestali ginąć za iluzoryczne cele, które sprawiają, że nasz kraj staje się pariasem i które utrudniają życie naszych obywateli".

15:42, 18.09.2022

W sobotę, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło ośmiu ukraińskich cywilów, a 33 zostało rannych - podała agencja Ukrinform.

15:30, 18.09.2022

Animacja przedstawiająca sytuację militarną w Ukrainie w pierwszych 200 dniach wojny. 

15:28, 18.09.2022

Ukraińska armia wyzwoliła Biłohoriwkę w obwodzie ługańskim. Miasto znajduje się około 10 km na zachód od Lisiczańska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgajzg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dgajzg1
Więcej tematów