"Nam nie jest wszystko jedno"
„Nam nie jest wszystko jedno” – hasło reklamowe wrześniowej kampanii reklamowej „Gazety Wyborczej”, zrobiło niezwykłą karierę. Otwarta i refleksyjna forma zwrotu dała społeczeństwu szerokie pole do popisu. Pojawiła się na przykład odnosząca się do polityki Agory wersja „nam nie jest wszystko jedno… ile mamy kasy”.
Slogan „Nam nie jest wszystko jedno” to część rozpoczętej we wrześniu szeroko zakrojonej akcji wizerunkowej, obejmującej reklamy na billbordach i w telewizji oraz odnowienie layoutu. Kampania miała przede wszystkim naprawić to, co mocno nadszarpnęła rozpętana przez „Wyborczą” tzw. afera Rywina.
Niestety, akcja reklamowa zbiegła się w czasie z kolejnymi zeznaniami Adama Michnika, redaktora naczelnego dziennika, przed sejmową komisją śledczą badającą rzeczoną aferę. Podczas przesłuchań Michnik wypadł nieco mniej nobliwie niż w czarno-białych, artystycznych spotach reklamowych. Redaktor się denerwował, unosił, dyskutował z posłanką Błochowiak na temat skarpetek.
Następnie skrzyczał dziennikarkę radia TOK FM - Katarzynę Kolendę-Zaleską, gdy ta próbowała porozmawiać z nim o jego zeznaniach w prokuraturze. Ponieważ Michnik często odmawiał komisji odpowiedzi zasłaniając się albo tajemnicą dziennikarską, albo niepamięcią, pojawiły się sugestie, aby w przyszłości na każde zapytanie mówił „nam nie jest wszystko jedno”.
Wydarzenia związane z redaktorem Michnikiem wpłynęły na rozkwit różnych interpretacji znaczenia sztandarowego (a raczej winietowego, gdyż od września towarzyszącego winiecie „Gazety”) hasła dziennika. Ponieważ kampania była także odpowiedzią na mający w tym czasie wejść na rynek wspierany niemieckim kapitałem wysokonakładowy dziennik (który objawił się w październiku jako „Fakt”, co prawda przede wszystkim prasowy), szybko dokończono slogan: „nam nie jest wszystko jedno… jaki mamy nakład”.
Alternatywę dla światopoglądu „Gazety Wyborczej” zaproponował także magazyn „Fluid”, obwieszczając na swojej okładce... „Nam jest wszystko jedno”. (uk)