ŚwiatNakaz aresztowania przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa

Nakaz aresztowania przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa

• Sąd na Krymie wydał nakaz aresztowania Mustafy Dżemilewa

• Dżemilew jest przywódcą Tatarów krymskich i deputowanym do parlamentu Ukrainy

• Areszt na wniosek rosyjskiej FSB - uważa adwokat Dżemilewa

Nakaz aresztowania przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Maxim Nikitin

Sąd na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie wydał nakaz aresztowania legendarnego przywódcy Tatarów krymskich i deputowanego do parlamentu Ukrainy Mustafy Dżemilewa - poinformował adwokat Dżemil Temyszew.

Według prawnika decyzja zapadła w jednym z sądów dzielnicowych Symferopola na wniosek śledczych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
.

Dżemilew przebywa na terytorium Ukrainy. FSB poszukuje go federalnym listem gończym - napisał adwokat na Facebooku.

Temyszew wyjaśnił, że rosyjscy prokuratorzy zażądali zaocznego aresztowania Dżemilewa w związku z prowadzonymi przeciwko niemu sprawami. Argumentowali, że "uchyla się on od śledztwa i posiedzeń sądowych, może wywierać wpływ na świadków i zniszczyć dowody swojej winy, jest obywatelem obcego państwa (Ukrainy) i nie posiada zameldowania na Krymie" - napisał adwokat.

Dżemilew: oburzające jest to, że jacyś ludzie wjeżdżają do mojej ojczyzny na czołgach

72-letni Dżemilew, długoletni więzień sowieckich łagrów, były przewodniczący samorządu tatarskiego, Medżlisu, a obecnie pełnomocnik prezydenta Ukrainy ds. Tatarów krymskich, od kwietnia 2014 roku ma zakaz wjazdu na Krym.

W czerwcu 2014 roku został laureatem polskie Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. W wywiadzie, udzielonym wówczas PAP mówił, że ruch solidarnościowy odegrał w życiu jego narodu ogromną rolę.

- Mieliśmy nadzieję, że Solidarność zwycięży, bo od tego zależał los innych narodów, w tym mojego. Dziś Solidarność znów wyciąga do nas pomocną dłoń. Nie jest to jednak nagroda dla jednego człowieka, a uznanie pokojowej walki narodu tatarskiego o swoje prawa. Wywołała ona wśród moich rodaków wdzięczność dla Polski, z którą łączą nas dawne relacje historyczne, w których więcej było sojuszów, niż wojen - oświadczał.

Komentując wtedy wydany mu zakaz wjazdu na Krym podkreślał, że jest to jego osobisty problem.

- Najbardziej oburzające jest to, że jacyś ludzie wjeżdżają do mojej ojczyzny na czołgach i decydują, kto może w niej mieszkać, a kto nie. To, że nie mogę przyjechać na Krym, obraża cały mój naród. Myślę, że jest to bardzo niemądry krok ze strony Rosji i sądzę, że więcej na tym straciła, niż mogła zyskać, gdybym był na Krymie - zaznaczał.

Dżemilew wspierał w ostatnim czasie prowadzoną przez krymskich Tatarów żywnościową blokadę Krymu. Wypowiadał się jednocześnie przeciwko zawartym już po aneksji Krymu ukraińsko-rosyjskim umowom o dostawach energii elektrycznej na okupowany półwysep. Miedzy innymi w wyniku jego działań umów tych w 2016 r. nie przedłużono.

Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu, zbojkotowali przeprowadzone w marcu 2014 roku referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)