Najwyższe odznaczenie ministra kultury dla ZASP za Granicą
Najwyższe odznaczenia, srebrne i brązowe medale "Zasłużony Kulturze" (Gloria Artis) wręczono w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego
Związkowi Artystów Scen Polskich za Granicą i jego działaczom z
okazji 65-lecia działalności.
07.10.2007 | aktual.: 07.10.2007 06:04
ZASP jest jedną z najstarszych organizacji polskich w Wielkiej Brytanii i zarazem jedną z najbardziej zasłużonych, wywodzącą swoją służbę Melpomenie w prostej linii od "czołówki artystycznej i filmowej" II Korpusu gen. Władysława Andersa, która "przetrwała wszystkie zawirowania na obczyźnie", jak w swoim liście zauważył honorowy patron uroczystości, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Z działalnością ZASP w Londynie związani byli m.in. Feliks Konarski (Ref Ren), autor słów piosenki "Czerwone Maki na Monte Cassino", Marian Hemar, którego cięte kabarety nadawała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w okresie, gdy jej dyrektorem był Jan Nowak Jeziorański, reżyser teatralny i producent radiowy Leopold Kielanowski, Irena Anders (alias Renata Bogdańska), wdowa po gen. Władysławie Andersie, Włada Majewska, artystka Lwowskiej Fali, piosenkarka Zofia Terne i inni.
Miejscem występów artystów ZASP były po wojnie domy kombatanta, ośrodki parafialne, polskie szpitale i ośrodki dla uchodźców, a przede wszystkim scena teatralna w Ognisku Polskim, gdzie Hemar wystawiał swoje kabarety. Zapraszano też aktorów pozbawionych możliwości występowania na scenie przez władze PRL jak np. Halinę Mikołajską z jej spektaklem "Józef i jego bracia".
Od 25 lat ZASP ma własną scenę teatralną w POSK-u, która zainaugurowała działalność premierą sztuki Sławomira Mrożka "Ambasador" w reżyserii Kielanowskiego.
Jednym z największych osiągnięć teatru POSK był spektakl "Kim był ten człowiek" o Januszu Korczaku, napisany przez Tamarę Karren z Janem Biczyckim w roli głównej, później wystawiany z dużym powodzeniem w Niemczech. Dziś w teatrze POSK występują głównie aktorzy z Polski.
Abp Szczepan Wesoły, były delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa na emigracji, obecnie przewodniczący rady administracyjnej Fundacji Jana Pawła II, w swoim liście z okazji 65-lecia ZASP napisał, iż mocną stroną artystów tego kręgu było to, iż byli mistrzami nie tylko słowa czy pieśni, ale także satyry. Zasłużyli się również tym, iż demobilizowanych żołnierzy obronili przed zwątpieniem po nieszczęśliwym dla Polski zakończeniu II wojny światowej.
W imieniu ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego, w obecności ambasador RP Barbary Tuge-Erecińskiej i konsula generalnego Janusza Wacha, medale Gloria Artis wręczył podsekretarz stanu Tomasz Merta m.in. Władzie Majewskiej (pod nieobecność), Irenie Anders, Irenie Delmar-Czarneckiej (obecnej prezes ZASP), Teresie Greliak, Stefanowi Gołębiowskiemu i innym.
Część artystyczną zatytułowaną "Piosenki z całego życia" rozpoczął Maciej O'Shea piosenką "Jesienne Róże" Mieczysława Fogga.