Trwa ładowanie...
dxabfl2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Największy niebieski diament świata sprzedany za ponad 57 mln dolarów

• Niebieski diament "Oppenheimer Blue" został sprzedany na aukcji w Genewie
• Klejnot wylicytowano za rekordową sumę 57,6 mln dolarów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diament Oppenheimer Blue wystawiony na aukcji w Christie''s
Diament Oppenheimer Blue wystawiony na aukcji w Christie''s (Christie's)
dxabfl2

Za rekordową sumę 57,6 mln dolarów sprzedano na aukcji w Genewie największy na świecie niebieski diament "Oppenheimer Blue" - poinformował w środę późnym wieczorem dom aukcyjny Christie's. - To najdroższy klejnot kiedykolwiek sprzedany na aukcji - powiedziała rzeczniczka Christie's, Alexandra Kindermann.

Zażarta walka o ten niezwykły diament trwała podczas aukcji około 20 minut. Nie podano tożsamości jego nowego właściciela.

Ważący 14,62 karata kamień charakteryzuje się fantazyjnie żywą barwą, najwyższą i najjaśniejszą możliwą dla niebieskiego odcienia. Należy on do elitarnej grupy, ponieważ zaledwie 0,1 proc. światowych diamentowych zasobów stanowią kamienie w tym kolorze, a wśród nich tylko 1 proc. ma fantazyjnie żywy odcień.

dxabfl2

Eksperci szacowali, że diament może zostać sprzedany na aukcji w Genewie za około 45 mln dolarów. Nazwa tego klejnotu pochodzi od jego poprzedniego właściciela, sir Philipa Oppenheimera, którego rodzina przez wiele lat zarządzała słynną diamentową spółką De Beers.

Poprzedni rekord należał do 12,03-karatowego diamentu "Blue Moon", który na aukcji w listopadzie ubiegłego roku zmienił właściciela za sumę 48,6 mln dolarów.

dxabfl2

Podziel się opinią

Share

dxabfl2

dxabfl2
Więcej tematów