Trwa ładowanie...
d1qu7ko

Największy laser świata zdolny współzawodniczyć z gwiazdą

Świat naukowy i polityczny Stanów Zjednoczonych świętował uruchomienie w Kalifornii największego lasera, zdolnego emitować energię elektryczną równą gwieździe. Projekt badawczy opatrzony został kryptonimem NIF (National Ignition Facility).
Share
Największy laser świata zdolny współzawodniczyć z gwiazdą
Źródło: Jupiterimages
d1qu7ko

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger i minister ds. energii Steven Chu uczestniczyli w San Francisco w prezentacji sprzężonych 192 laserów (kanałów laserowych) o mocy zdolnej doprowadzić do upragnionej fuzji nuklearnej.

Fuzja nuklearna, której przez dziesiątki lat nie udało się osiągnąć naukowcom, pozwala wyzwolić olbrzymie ilości energii przy jej bardzo niewielkim zużyciu i towarzyszy temu procesowi znacznie mniejsze promieniowanie radioaktywne niż w przypadku energii nuklearnej.

Dotąd fuzja nuklearna wymagała wielkich ilości energii i doprowadzano do niej jedynie za pomocą bomb atomowych. Stąd tak wielkie znaczenie nowego lasera.

d1qu7ko

Podczas prezentacji nowego lasera, który jest wielkości stadionu, pokazano, na czym polega potencjał urządzenia. Wykonano eksperyment, który polegał ma skupieniu wiązki światła uzyskanej z systemu 192 laserów na kulce wielkości ziarnka groszku, napełnionej wodorem.

Celem było wywołanie wewnątrz kulki małej eksplozji termojądrowej, przy której osiągnięto w niej temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza, niczym we wnętrzu gwiazdy.

W ułamku sekundy można uzyskać w ten sposób w wyniku mini- eksplozji ilość energii wystarczającą do oświetlenia całego kraju - powiedział dyrektor programu Ed Moses.

Dotąd nie osiągnięto na Ziemi fuzji nuklearnej tego rodzaju. Krytycy uważają, że budowa lasera, na którą wydano 3,5 miliarda dolarów, była zbyt kosztowna. Jego twórcy twierdzą, że nakłady szybko się zwrócą.

d1qu7ko

Podziel się opinią

Share
d1qu7ko
d1qu7ko
Więcej tematów