Największa niemiecka pielgrzymka dotarła do Altoetting
Ponad osiem tysięcy niemieckich pielgrzymów
dotarło do bawarskiego sanktuarium maryjnego Altoetting.
Większość pątników wyruszyła w miniony czwartek z oddalonej o 111
kilometrów Ratyzbony, część z nich dołączyła po drodze do
pielgrzymki. To największa piesza pielgrzymka na terenie Niemiec.
Pątnicy są zmęczeni, ale cali i zdrowi - powiedział zakrystian klasztoru kapucynów pod wezwaniem św. Magdaleny, który opiekuje się pielgrzymami. Wieczorem odbędzie się nabożeństwo oraz procesja ze świecami, podczas której uczestnicy przejdą przez miasto. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki będzie w niedzielę nabożeństwo w największej świątyni ośrodka maryjnego - bazylice świętej Anny.
Jak podkreślają władze kościelne Altoetting, w przedłużony o poniedziałek weekend Zielonych Świątek do bawarskiego sanktuarium przybędzie co najmniej 30 tys. osób.
Pielgrzymka odbyła się po raz 178. Inicjatorem pielgrzymek z Ratyzbony do Altoetting był pobożny chłop Andreas Pirzer, który w 1830 roku po raz pierwszy pokonał pieszo tę trasę w okresie poprzedzającym Zielone Świątki.
Altoetting nazywane jest niemiecką Częstochową. Wystawiona w kaplicy wykonana z lipowego drewna figurka Matki Boskiej, słynąca z uzdrowień, jest od XV wieku celem pielgrzymek. Co roku przybywają tutaj setki tysięcy pielgrzymów z Bawarii i innych części Niemiec, a także z zagranicy.
Altoetting mocno związane jest z osobą Josepha Ratzingera, obecnie papieża Benedykta XVI. Urodził się on w położonym nieopodal Marktl am Inn i jako dziecko wraz z rodzicami często odwiedzał to miejsce. W 1980 roku Josepha Ratzinger, jako arcybiskup Monachium, towarzyszył Janowi Pawłowi II w wizycie w Altoetting. Na cześć polskiego papieża zasadzono w okolicach rynku drzewko. Josepha Ratzinger odwiedził sanktuarium ostatnio już jako Benedykt XVI we wrześniu 2006 roku.
Jacek Lepiarz