Trwa ładowanie...
d47b7ll
19-04-2006 12:15

Najwięcej migracji pacjentów dotyczy leczenia szpitalnego

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller poinformował, że migracja pacjentów dotyczy przede wszystkim leczenia szpitalnego. Najwięcej chorych wyjeżdża naleczenie w szpitalach w innych regionach kraju z województwa lubuskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

d47b7ll
d47b7ll

Jak dodał szef NFZ, najrzadziej pomocy w innych regionach kraju szukają mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Chorym z województwa lubuskiego ponad jedna czwarta usług medycznych została udzielona na terenie szpitali w innych województwach. Na Mazowszu zaś tylko 4% mieszkańców szukało pomocy poza jego granicami - powiedział Miller.

W przypadku szpitali pediatrycznych najczęściej poza regionem szukają pomocy rodzice małych pacjentów z województw: lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Miller przyznał, że pacjenci w 2005 roku znacznie częściej skorzystali z prawa wyboru leczenia się poza swoim miejscem zamieszkania. Pacjenci migrowali przede wszystkim do szpitali, w których wykonywane są specjalistyczne zabiegi oraz jest nowoczesny sprzęt.

Zdaniem prezesa NFZ, ciekawym zjawiskiem jest to, że w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pacjentki poza granicami swojego województwa najczęściej korzystają z poradni ginekologiczno-położniczych.

d47b7ll

Kobiety mają odwagę szukać takich porad, niekoniecznie blisko swojego miejsca zamieszkania. Jest to zjawisko powszechne. Mamy z nim do czynienia we wszystkich oddziałach wojewódzkich z wyjątkiem małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego - powiedział.

Chorzy w innych regionach szukają także pomocy okulistycznej oraz możliwości wykonania badań rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. W celu wykonania tych dwóch ostatnich badań często wyjeżdżają mieszkańcy województw: małopolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Do lekarzy okulistów migrują pacjenci z województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Miller poinformował, że na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w 2005 roku wydano 2 mld 341 mln zł; na pacjentów leczących się poza regionem przeznaczono ok. 80 mln zł, co stanowi tylko 3,41%.

Szef NFZ powiedział, że Fundusz chce stopniowo wyrównywać dostępność do świadczeń w różnych regionach, ma to potrwać od 3 do 5 lat.

d47b7ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47b7ll
Więcej tematów