Najważniejsze wiadomości tygodnia
Poniedziałek
W pierwszych dwóch minutach sprzedaży akcji prywatyzowanego banku PKO BP założonych zostało 388 lokat prywatyzacyjnych na łaczną sumę 7 milonów 400 tysięcy złotych. W niespełna sześć godzin wyczerpana została cała pula dla inwestorów indywidualnych. Założyli oni blisko 64,5 tys. lokat za 1 mld 100 mln zł. Średnia wartość lokaty wynosi 17 tys. zł.
Więcej:
Wykładający na uniwersytecie w Pittsburghu (USA) 60-letni Norweg, Finn E. Kydland i 63-letni Amerykanin Edward C. Prescott z uniwersytetu w Santa Barbara (USA) zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Nagroda przypadła im za "pracę wyjaśniającą, w jaki sposób na cykle koniunkturalne wpływają takie czynniki jak zmiany w polityce ekonomicznej i technologii".
Więcej: Laureaci ekonomicznego Nobla
Wtorek
Były szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zygmunt Kapusta i były zastępca prokuratora generalnego Ryszard Stefański podtrzymali przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen swoje wersje wydarzeń. Nie obyło się jednak bez utarczek słownych między nimi.
Jeszcze jeden świadek będzie przesłuchiwany w procesie grupy pedofilów ze stołecznego Dworca Centralnego, dlatego warszawski Sąd Rejonowy odroczył sprawę do 9 grudnia. Prowadzący sprawę Jacek Łabuda zapewnił jednak, że wyrok zapadnie do końca roku. Policja rozbiła "klub pedofilów" we wrześniu 2002 r. Na Dworcu Centralnym zaczepiali oni młodych chłopców, głównie uciekinierów z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Następnie wykorzystywali ich seksualnie w zamian za drobne kwoty, alkohol, jedzenie czy gry komputerowe. Proces gangu pedofilów rozpoczął się 18 czerwca 2003 r. Na ławie oskarżonych znalazło się dziewięciu mężczyzn, grozi im do 10 lat więzienia.
Środa
Urząd Ochrony Państwa już rano 7 lutego 2002 r. rozpoczął działania, które doprowadziły do zatrzymania tego dnia ówczesnego szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego - wynika z wypowiedzi kilku posłów sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen po przesłuchaniu przez nią trzech oficerów b. UOP. Tymczasem nakaz zatrzymania Modrzejewskiego został wystawiony przez prokuratora 7 lutego po południu.
Kluby PO, PiS, LPR, Samoobrony i PSL zapowiedziały poparcie wniosku o odwołanie ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. Ministrowi zarzucono zdeprecjonowanie uchwały Sejmu w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych i niemieckich roszczeń odszkodowawczych. Głosować przeciw odwołaniu ministra będą kluby SLD, UP i SdPl.
Więcej:
Czwartek
Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że nie udzielał Janowi Kulczykowi ani nikomu innemu żadnych pełnomocnictw w sprawie Rafinerii Gdańskiej. Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że sprawami tymi zajmuje się rząd, a on nie ma na nie wpływu. Aleksander Kwaśniewski uznał za mało wartościową notatkę, z której wynika że biznesmen Jan Kulczyk powoływał się na niego w rozmowie z Władimirem Ałganowem, powiązanym z rosyjskim wywiadem.
Więcej:
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych uznała, że b. szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski przekroczył swoje uprawnienia zaglądając w marcu br., przed nominacją Belki na premiera, do jego "teczki" (założonej jeszcze przez służby specjalne PRL) znajdującej się w Instytucie Pamięci Narodowej. Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że nie widzi niczego nagannego w działaniach Siemiątkowskiego w sprawie teczki premiera Marka Belki.