Trwa ładowanie...
14-01-2004 14:10

Najważniejsze informacje o ptasiej grypie

Regionalny koordynator Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Peter Cordingley ostrzegł, że ptasia grypa, która błyskawicznie szerzy się na kurzych fermach Azji, a w Wietnamie zabiła co najmniej trzy osoby, może być dla Azji większym problemem niż SARS, na który w minionym roku zmarło ok. 800 osób.

Najważniejsze informacje o ptasiej grypieŹródło: AFP
d1d5xti
d1d5xti

Epidemia ptasiej grypy w Korei Południowej, Japonii i Wietnamie wstrząsnęła azjatyckim przemysłem i handlem drobiarskim. Tajlandia, która produkuje rocznie około miliarda kurcząt i eksportuje je głównie do Japonii i Europy, oświadczyła, że jest wolna od ptasiej grypy, ale zmaga się z cholerą (pasterelozą) drobiu.

Co to jest ptasia grypa?

Jest to zwierzęcy rodzaj grypy, powodowany przez wirusa, którego "klasyczny" szczep azjatycki ma kodową nazwę H7N7. Ptasia grypa występuje w różnych odmianach, od łagodnej, powodującej niegroźne skutki, aż po wysoce zaraźliwą i śmiercionośną.

Ptasia grypa rozprzestrzenia się w powietrzu i w nawozie. Może być też przenoszona za pośrednictwem zanieczyszczonego pokarmu, wody, sprzętu i odzieży. Rozbite zakażone jajko może zarazić kurczęta w inkubatorze. Klinicznie normalne ptactwo wodne i morskie może roznieść wirusa wśród ptasich stad.

Czy ptasia grypa jest groźna dla ludzi?

Wypadki zgonów ludzi, którzy zachorowali na ptasią grypę, są bardzo rzadkie i były nieznane aż do roku 1997, kiedy w Hongkongu zmarło sześć osób zakażonych wirusem ptasiej grypy odmiany H7N1. Na początku zeszłego roku pewien 33-letni mężczyzna w Hongkongu zaraził się wirusem H5N1 i zmarł na zapalenie płuc.

d1d5xti

W kwietniu 2003 r. pewien weterynarz holenderski, który pracował w fermie, gdzie panowała ptasia grypa, zaraził się wirusem odmiany H7 i zmarł na zapalenie płuc. Weterynarz nie zażywał środków przeciwko grypie ptasiej ani ludzkiej. Później zaostrzono przepisy, aby zapewnić, że każdy, kto miał styczność z fermami, gdzie panowała ptasia grypa, środki takie zażył. U trzech osób, które ostatnio zmarły w Wietnamie, stwierdzono obecność wirusa H5N1.

Czy ludziom grozi epidemia?

Choć ptasia grypa jest wśród ptaków bardzo zaraźliwa, wśród ludzi przenosi się dość trudno. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że wirus ptasi zmiesza się z grypą ludzką i stworzy jakąś nową odmianę. Nowy wirus może zawierać materiał genetyczny obu wirusów i stać się tak zaraźliwy jak grypa ludzka, a zarazem tak śmiercionośny jak odmiana ptasia. Ludzie byliby pozbawieni naturalnej odporności na taką grypę.

Nowe odmiany grypy wywołują pandemie, czyli epidemie ogarniające cały świat. Pandemie w latach 1956-1957 i 1967-1968 zabiły łącznie 4,5 mln ludzi.

Kiedy i gdzie występowały epidemie ptasiej grypy?

Pod koniec 1997 r. ptasia grypa pojawiła się w Hongkongu. Władze nakazały wtedy zabicie i spalenie 1,5 mln kurcząt i innych ptaków hodowlanych - wszystkich, jakie znajdowały się wtedy w hongkońskich fermach.

d1d5xti

Wirus pojawił się w Hongkongu ponownie w roku 1999. Wykryto go w odchodach kaczek i gęsi, a u dwóch dziewczynek chorych na grypę stwierdzono jej ptasią odmianę H9N2. Jednak rozmiary epidemii ptasia grypa przybrała w Hongkongu dopiero w maju 2001 r. - wybito wtedy ok. 1,2 mln kurcząt.

W lutym 2002 r. w jednej z hongkońskich ferm wykryto jakąś nieznaną chorobę, być może ptasią grypę, i na wszelki wypadek nakazano wybicie 110 tys. hodowanych w tym przedsiębiorstwie kurcząt.

W lutym 2003 r. stwierdzono ptasią grypę w Holandii. Hodowcy musieli wybić przeszło 15 mln sztuk drobiu (15% całej populacji). Podczas uboju ptactwa pięć osób zaraziło się ptasią grypą, ale skończyło się na niegroźnej w skutkach infekcji oczu. W marcu epidemia przeniosła się do Belgii, a na początku maja wypadek ptasiej grypy zanotowano w Niemczech w Nadrenii. Ogółem w Holandii, Belgii i Niemczech zlikwidowano wtedy ponad 20 mln sztuk zagrożonych ptaków.

Diagnoza kliniczna

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podaje, że okres inkubacji choroby u drobiu wynosi 3-5 dni. Skutki ptasiej grypy u ptaków to ciężka depresja i znaczny spadek liczby znoszonych jajek, a nawet nagła śmierć. Na chorobę tę nie ma lekarstwa.

d1d5xti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d5xti
Więcej tematów