ŚwiatNajważniejsze decyzje szczytu NATO w Warszawie

Najważniejsze decyzje szczytu NATO w Warszawie

Zakończył się dwudniowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego gospodarzem była Polska. Wschodnia i południowa flanka NATO, operacje przeciw IS, misja w Afganistanie, sytuacja na Ukrainie - to niektóre tematy jego spotkań. Jakie ważne decyzje podczas nich podjęto?

Najważniejsze decyzje szczytu NATO w Warszawie
Źródło zdjęć: © Getty Images News | Sean Gallup

09.07.2016 | aktual.: 09.07.2016 21:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wzmocnie wschodniej flanki NATO

Ma to nastąpić poprzez rozmieszczenie na zasadzie rotacji czterech batalionów, liczących po ok. 1000 żołnierzy, w Polsce i krajach bałtyckich. Dowodzić nimi będą tzw. państwa ramowe: Kanada na Łotwie, Niemcy na Litwie, Wielka Brytania w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce. Wysłanie żołnierzy na wschodnią flankę zapowiedziały także m.in. Włochy, Francja czy Belgia.

Ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej

W praktyce oznacza to oficjalne przejęcie przez NATO od USA kontroli nad komponentem systemu obrony przeciwrakietowej, znajdującym się w Rumunii, gdzie zainstalowano baterię pocisków SM-3 w wersji lądowej (Aegis Ashore).

Uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych

Państwa NATO podejmą również wspólną walkę z przestępczością w cyberprzestrzeni. - Przyjęliśmy założenie, że cyberprzestrzeń także może być areną prowadzenia wojny - oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak wyjaśnił, "oznacza, że cyberatak na jeden z krajów członkowskich NATO może zostać potraktować jako atak na cały Sojusz."

Takie podejście NATO do cyberzestrzeni ma również oznaczać "lepszą ochronę naszej łączności, naszych misji i operacji, a także więcej uwagi położonej na ćwiczenia i planowanie w tym zakresie" - ocenił Stoltenberg.

NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy

Liderzy NATO potwierdzili także popracie dla Kijowa i ukraińskiej integralności terytorialnej, potępiając aneksję Krymu przez Rosję. Zdecydowano o udzieleniu Kijowowi kompleksowego pakietu pomocowego, który się składa z kilku funduszy powierniczych. Szef Sojuszu wskazał także, że NATO oferuje Ukrainie doradztwo i wsparcie celowe, aby uczynić instytucje obronne tego kraju bardziej skutecznymi, wydajnymi i wiarygodnymi.

Poparto aspiracje Gruzji do członkostwa

- Uznajemy, że Gruzja poczyniła wielki postęp na drodze ku członkostwu - ocenił Jens Stoltenberg w czasie szczytu. Zadeklarował ponadto, że Sojusz Północnoatlantycki "wyraźnie wspiera wysiłki podejmowane przez Gruzję, jeżeli chodzi o integralność terytorialną i suwerenność" tego kraju.

We wspólnej deklaracji NATO-Gruzja podkreślono, że gruziński minister spraw zagranicznych Micheil Dżanelidze zapewnił, że jego kraj jest zdeterminowany, by zostać członkiem Sojuszu.

Nowa misja na Morzu Śródziemnym

NATO zdecydowało również o przekształceniu dotychczasowej misji morskiej "Active Endeavour" w nową misję o nazwie "Sea Guardian". Ma ona wspierać misję Unii Europejskiej "Sophia", która zajmuje się zwalczaniem przemytu ludzi oraz walką z kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym.

Walka z tzw. Państwem Islamskim

Sojusz rozpocznie misję szkoleniową w Iraku. Niewielka grupa żołnierzy ma trenować miejscową armię do walki z fanatykami z tzw. Państwa Islamskiego.

Jak podkreślił Jens Stoltenberg, NATO w dalszym ciągu będzie prowadzić taką samą misję szkoleniową dla irackich żołnierzy w Jordanii. Prócz tego ustanowi specjalne centrum wywiadowcze w Tunezji, które ma służyć miejscowym siłom w walce z radykałami. Sojusz ma także doradzać rządowi w Libii w walce z ekstremistami.

Liderzy krajów NATO zdecydowali też, że samoloty zwiadowcze Sojuszu AWACS zostaną włączone w działania międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii i w Iraku.

Zaangażowanie i pomoc dla Afganistanu

Kraje NATO ogłosiły również na szczycie w Warszawie przedłużenie natowskiej misji "Resolute Support" pod Hindukuszem. Zdecydowano również o finansowaniu afgańskiej armii i policji do 2020 roku. Potrzeba na to kwot rzędu 5 mld dolarów rocznie. Budżet w Kabulu nie jest w stanie ich wyłożyć.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (145)