Trwa ładowanie...

Najstarszy wrak statku w Wielkiej Brytanii. Te skarby zostaną w nim na zawsze

Średniowieczny wrak statku odkryty u wybrzeży Dorset został uznany za najstarszy w Wielkiej Brytanii i otrzymał najwyższy stopień ochrony. Odkryty w wodach zatoki Poole w 2020 roku, znany jest jako "Mortar wreck". Znaleziono w nim miski do moździerza używane do mielenia ziarna na mąkę. Datowanie słojów drewna statku ujawniło, że ma co najmniej 750 lat.

Nurek przy wraku statkuNurek przy wraku statkuŹródło: Bournemouth University
dtu4u0v
dtu4u0v

Wrak uzyskał najwyższy poziom ochrony prawnej, aby zadbać o konstrukcję i artefakty znajdujące się wewnątrz, co oznacza, że ​​nurkowie muszą uzyskać specjalne pozwolenie przed nurkowaniem w tym miejscu.

Nurek z wrakiem statku Bournemouth University
Nurek z wrakiem statkuŹródło: Bournemouth University

Statek został datowany na podstawie słojów drzew w drewnianej konstrukcji. Stwierdzono, że wykonano go z irlandzkiego dębu ściętego w latach 1242-1265, za panowania króla Henryka III. To niesamowite odkrycie, ponieważ nie ma innych znanych statków pełnomorskich na wodach angielskich, które pochodzą z okresu od XI do XIV wieku.

dtu4u0v

Artefakty wewnątrz wraku

Wraz z misami moździerzowymi na miejscu odkryto dwa nienaruszone nagrobki. Były one wykonane z kamienia Purbeck, jeden z krzyżem w kształcie koła, a drugi z krzyżem na ramieniu, oba style były popularne w XIII wieku. Tego typu nagrobki były oznaką wysokiego statusu i można je znaleźć na cmentarzach przykościelnych na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Kamień Purbeck to forma wapienia wykonanego z muszli ślimaków słodkowodnych.

Artefakty, które znaleziono wewnątrz statku Bournemouth University
Artefakty, które znaleziono wewnątrz statkuŹródło: Bournemouth University

Znaleziono także kociołki, duży do gotowania zup i mniejszy do podgrzewania wody. Tom Cousins, archeolog morski, który jest częścią zespołu badającego wrak na Uniwersytecie Bournemouth, powiedział, że pozostało nam niewiele 750-letnich statków, które możemy dziś zobaczyć, więc mamy ogromne szczęście, że odkryliśmy tak rzadki okaz i w tak dobrym stanie.

Odkrycie statku

Wrak został po raz pierwszy zlokalizowany przez nurka Trevora Smalla, który od 30 lat obsługuje czartery nurkowe z Poole, na skraju kanału Swash. - Urodziłem się w rodzinie marynarzy. Przepłynąłem tysiące mil morskich w poszukiwaniu wraków z mojego rodzinnego portu Poole. Latem 2020 roku odkryłem coś, co uważałem za niewykryte wcześniej miejsce. Ostatnie sztormy ujawniły coś nieznanego na dnie morskim. Dostałem pozwolenie na nurkowanie obok wraku. Znalazłem jeden z najstarszych wraków w Anglii - relacjonował.

dtu4u0v

Nadal nie wiadomo, dokąd skierował się statek ani dlaczego zatonął, ale jedna z teorii głosi, że mógł zaginąć w drodze z wybrzeża Dorset.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

''Sammy B'': najgłębiej położony wrak w historii. Niezwykłe odkrycie u wybrzeży Filipin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtu4u0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtu4u0v
Więcej tematów