Trwa ładowanie...
d19ae72
21-07-2008 14:45

Najstarsza zachowana Biblia w internecie

Cyfrowa rekonstrukcja najstarszej zachowanej Biblii świata zostanie za kilka dni udostępniona w internecie. Taką informację przekazała biblioteka Uniwersytetu w Lipsku, gdzie przechowywana jest część unikalnego dzieła.

d19ae72
d19ae72

Od czwartku internauci będą mogli zobaczyć część tak zwanego Kodeksu Synajskiego. Manuskrypt ten został spisany w połowie czwartego wieku naszej ery w języku starogreckim. Jest to najstarszy znany rękopis Starego i Nowego Testamentu. Zachowało się około 390 stron tego dzieła.

Pracownicy uniwersytetu w Lipsku poinformowali, że w czwartek na specjalnej stronie internetowej zostaną zaprezentowane strony Starego Testamentu ze zbiorów lipskich i londyńskich. Będzie to pierwszy etap scalania najstarszej Biblii świata, której karty przechowywane są również w Sankt Petersburgu i klasztorze Świętej Katarzyny w Egipcie.

Ponieważ stan dzieła nie pozwala na jego transport, zdecydowano się, aby wszystkie zachowane strony Kodeksu zgromadzić w jednym miejscu w formie wirtualnej. Całość rekonstrukcji, która ma potrwać do przyszłego roku, będzie kosztować milion dolarów.

Kodeks Synajski został odkryty w klasztorze Świętej Katarzyny przez niemieckiego teologa Konstantina von Tischendorfa w 1844 roku. Mnisi pozwolili mu wówczas zabrać 43 strony manuskryptu, które do dziś znajdują się w lipskiej bibliotece. 15 lat później von Tischendorf powrócił do klasztoru, tym razem jako wysłannik rosyjskiego cara, odkrył kolejne karty i nakłonił mnichów do przekazania ich Rosji. W 1933 r. Stalin sprzedał większość zbiorów Muzeum Brytyjskiemu w Londynie, gdzie 40 lat później zostały udostępnione zwiedzającym.

M. Wiśniewski

d19ae72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19ae72
Więcej tematów