ŚwiatNajstarsza mapa wystawiona w Turynie

Najstarsza mapa wystawiona w Turynie

Papirus Artemidora, uważany za najstarszą
mapę, jaka dotrwała do naszych czasów ze starożytności, został po
raz pierwszy udostępniony publiczności na wystawie otwartej w
środę w Palazzo Bricherasio w Turynie (północne Włochy).

Artemidor z Efezu, słynny geograf grecki z I wieku przed naszą erą, podróżował po całym basenie Morza Śródziemnego objeżdżając zwłaszcza dzisiejszą Hiszpanię, Egipt, Włochy. Efektem podróży była "Geografia" w 11 woluminach i mapa ówczesnego świata zachodniego.

Znaczny fragment papirusu, zawierającego dzieło Artemidora, użyty do wykonania kartonażu (trumna z papirusu) mumii w II/III wieku naszej ery, został odkryty przez archeologów w latach 90. Papirus został kupiony przez egipskiego kolekcjonera i przeszedł przez wiele rąk, zanim trafił do prywatnej fundacji, która nabyła go za 2,7 mln euro.

Papirus mający 2,70 m długości jest dość zniszczony, ale widać jeszcze zarysy krajów. Widoczne sa również szkice zwierząt prawdziwych i fantastycznych oraz rysunki twarzy, rąk i stóp.

Papirus jest obiektem unikalnym, ponieważ zawiera najstarszą w historii Zachodu mapę geograficzną. Antyczne rysunki w tym dziele są ważniejsze od wszystkich posiadanych przez nas dotychczas - powiedzieli profesorowie Claudio Gallazzi i Salvatore Settis na otwarciu wystawy.

Wystawa zatytułowana "Trzy życia papirusu Artemidora" będzie otwarta do 7 maja.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)