Najpopularniejsze kierunki studiów 2018. Najwięcej chętnych na filologię szwedzką i japonistykę
27 osób na jedno miejsce na filologię szwedzką, ponad 20 osób na jedno miejsce na japonistykę czy koreanistykę, 15 na kierunki medyczne. Polscy absolwenci szkół średnich tłumnie zgłaszają się też na kryminologię, psychologię i ekonomię. Uczelnie wyższe właśnie kończą rekrutację.
Na Uniwersytecie Warszawskim – jak co roku – królują kierunki orientalne. Ponad 20 osób na jedno miejsce ubiega się o przyjęcie na japonistykę i koreanistykę. Po 19 osób - na międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie i dziennikarstwo.
– Pod względem liczby kandydatów, najwięcej osób zgłosiło się na ekonomię – niemal trzy tysiące. Podobne wyniki są na zarządzaniu, finansach, rachunkowości i ubezpieczeniach oraz psychologii – mówi Wirtualnej Polsce Anna Korzekwa-Józefowicz, rzecznik warszawskiej uczelni. W sumie aż 26 tys. absolwentów szkół średnich chce studiować na UW.
Kierunki lekarskie
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu absolutnym hitem w tym roku jest kierunek lekarski – 15,8 osób na jedno miejsce. Na filologię angielską zgłosiło się siedem razy więcej chętnych niż jest miejsc. Hitem okazała się wprowadzona w tym roku logistyka.
- Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Zgłosiło się ponad 6,3 osób na jedno miejsce. Podobnie jest z japonistyką i psychologią – mówi Wirtualnej Polsce dr Ewa Walusiak-Bednarek z toruńskiej uczelni.
Uniwersytet Jagielloński to kolejna uczelnia, na której w czołówce jest kierunek orientalny - Na japonistykę zgłosiło się 13 osób na jedno miejsce, na kolejnych miejscach jest ekonomia międzynarodowa i filologia szwedzka - odpowiednio 12 i 11 osób na miejsce - wylicza Adrian Ochalik, rzecznik UJ.
- Jeśli chodzi o kierunki, gdzie zgłasza się największa liczba kandydatów, to u nas niezmiennie na pierwszym miejscu jest prawo (1900 kandydatów na 450 przygotowanych miejsc ), kierunek lekarski (1380 kandydatów na 240 miejsc) oraz psychologia (1230 kandydatów na 120 miejsc). - dodaje. Na najstarszą polską uczelnię zgłosiło się 31 400 kandydatów na studia, to o 700 osób więcej niż w roku ubiegłym.
Są jeszcze wolne miejsca
Jeszcze tylko do 20 lipca trwa rekrutacja na etnofilologię kaszubską na Uniwersytecie Gdańskim. Władze uczelni informują, że są jeszcze wolne miejsca. Najpopularniejszym kierunkiem jest tam jednak filologia angielska, gdzie zgłosiło się 12 razy więcej chętnych niż miejsc na studiach.
– Bardzo popularne są także psychologia i skandynawistyka oraz zarządzanie instytucjami artystycznym. Na jedno miejsce zgłosiło się tam 10 osób – mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG. Popularna jest także kryminologia. Zgłosiło się tam 8 osób na jedno miejsce,
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chce studiować 34 tysiące osób. Najtrudniej było się dostać na filologię szwedzką - 27,25 osób na jedno miejsce, filologię duńską – 15,5 oraz zarządzanie i prawo w biznesie - 10,81. - Kierunki związane ze Skandynawią cieszą się niezmienną popularnością. W ubiegłym roku na pierwszym miejscu była filologia norweska, na drugim także duńska – mówi Wirtualnej Polsce Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka uczelni.
Najmniej oblegane kierunki w Poznaniu to wydział fizyki (nauczanie fizyki i chemii) oraz wydział filologii polskiej (filologia polska jako obca).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl