Najpiękniejsze Książki Roku 2005
Album fotograficzny "Naga", zawierający
kobiece akty autorstwa Jacka Jędrzejczaka, oraz tom rysunków
Sławomira Mrożka pt. "Epoka 'Szpilek' 1974-1982. Rysunki zebrane" -
to niektóre wśród publikacji uznanych przez Polskie Towarzystwo
Wydawców Książek (PTWK) za "Najpiękniejsze Książki Roku 2005".
19.05.2006 | aktual.: 19.05.2006 18:48
W Warszawie przedstawicielom wydawnictw, których nakładem ukazały się te książki, PTWK wręczyło nagrody. Uroczystość ta towarzyszyła odbywającym się w stolicy 51. Międzynarodowym Targom Książki (MTK).
PTWK wybrało najpiękniejsze książki roku - czyli książki o najpiękniejszym wyglądzie - już po raz 46, w ramach specjalnego konkursu. W tym roku uczestniczyły w nim 73 wydawnictwa, które przedstawiły jurorom łącznie 127 książek. Jury, złożone m.in. z wykładowców Akademii Sztuk Pięknych i artystów grafików, brało pod uwagę m.in. projekt graficzny książek, druk i oprawę.
Jury oceniało książki w ośmiu kategoriach: literatura piękna; książki naukowe i popularnonaukowe (humanistyka); książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne; książki dla dzieci i młodzieży; podręczniki; słowniki, encyklopedie, leksykony i poradniki; albumy; oraz katalogi i książki bibliofilskie.
Album "Naga", zawierający kilkadziesiąt czarno-białych i kolorowych zdjęć kobiecych ciał, autorstwa Jacka Jędrzejczaka, nagrodzono w kategorii "Albumy". W książce - wydanej przez oficynę Green Publishers - znalazły się także eseje Jacka Santorskiego.
"Epoka 'Szpilek'..." Sławomira Mrożka zwyciężyła w kategorii "Katalogi i książki bibliofilskie". Tom ten zawiera rysunki Mrożka publikowane w "Szpilkach" w latach 1974-1982, a także rysunki dotąd niepublikowane, pochodzące z archiwum "Szpilek". Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria, które w tegorocznym konkursie zdobyło aż trzy nagrody główne.
W kategorii "Literatura piękna" jury nagrodziło opublikowany przez to samo wydawnictwo "Tryptyk wileński" Zbigniewa Żakiewicza. Książka składa się z trzech części (stąd tytułowy tryptyk): "Ród Abaczów", "Wilcze łąki" oraz "Wilio, w głębokościach morza". Jej bohaterem jest mieszkaniec ziemi wileńskiej, a głównym tematem jest miłość bohatera do Kresów, z tradycji których - jak uważa bohater - bije źródło polskiej kultury.
W kategorii "Książki naukowe i popularnonaukowe" nagrodzono "W sercu fantastyki. Archiwum wyobraźni. T.1" autorstwa Rogera Caillois. Także ta książka ukazała się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. Autor książki stara się zdefiniować w niej istotę fantastyki.
W kategorii "Książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne" zwyciężyła "Bionika" autorstwa Ewarysta Tkacza i Przemysława Borycza. To książka poświęcona bionice, czyli nauce zajmującej się wykorzystywaniem procesów biologicznych w technice i budowaniem urządzeń technicznych na wzór organizmów żywych. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowo-Technicznego.
Wśród publikacji, które wydawcy zgłosili do konkursu w kategoriach: książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne, podręczniki oraz słowniki, encyklopedie, leksykony i poradniki jury nie znalazło takich, które zdecydowałoby się uhonorować nagrodą.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla "Najlepszych drukarni", których wyboru dokonali związani z PTWK wydawcy. Jedną z nagród zdobyła Drukarnia Naukowo-Techniczna Oddział Polskiej Agencji Prasowej S.A. w Warszawie.