Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Rośnie poparcie dla rządu, premiera i prezydenta

Według Kantar Public, po równo rozkłada się poparcie dla prac rządu. 43% ankietowanych wyraża zadowolenie, tyle samo jest do niego nastawionych negatywnie. Mimo tego podziału, radzie ministrów udało się odrobić 6 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim sondażem.

Najnowszy sondaż. Rośnie poparcie dla rządu, premiera i prezydentaŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d13aaee
d13aaee

Katar Public informuje, że "choć na początku 2019 roku znacząco spadł odsetek osób zadowolonych z działalności rządu na rzecz badanych wypowiadających się krytycznie, w marcu opinie wyrównały się".

Kto za rządem?

Działalność rady ministrów najlepiej oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości - aż 92 proc. pozytywnych ocen. Na czele są także zwolennicy Kukiz'15 (50 proc.). Nieprzychylnie do działalności rządu Zjednoczonej Prawicy wypowiadają się zwolennicy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (odpowiednio 78 proc. i 71 proc.). Pod względem orientacji światopoglądowej, zdecydowanymi zwolennikami premiera są osoby zbliżone do prawicy - to 76 proc. Krytycy rady ministrów, według Kantar Public, mają z reguły poglądy lewicowe (61 proc.) i centrolewicowe (60 proc.).

d13aaee

Głównym zapleczem obecnej elity rządzącej są głównie emeryci i renciści powyżej 60. roku życia. Zwolennicy są najczęściej osobami wierzącymi i regularnie praktykującymi. Według Kantar Public ta grupa dobrze ocenia swoją sytuację życiową, deklaruje także że interesuje się polityką.

Po stronie przeciwników, statystycznie, stoją dwudziestolatkowie, prywatni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Pomorza. Ankietowani, którzy nie posiadają dzieci, częściej wystawiają negatywne oceny radzie ministrów. Podobna tendencja występuje w przypadku niewierzących.

Poprawa wyników

Sondażownia publikuje dane dotyczące pracy Mateusza Morawieckiego. Polacy w jego ocenie są prawie tak samo podzieleni jak w przypadku całej rady ministrów. O premierze pozytywnie wypowiada się 44% ankietowanych, 41% jest negatywnie nastawiona do Morawieckiego. 15 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Premier widocznie odrabia straty. W porównaniu do lutowego sondażu, ocena pracy Morawieckiego poprawiła się o 5 punktów procentowych; o 5 punktów procentowych mniej badanych wystawiło mu oceny negatywne.

d13aaee

Kim są wyborcy prezydenta?

Andrzej Duda cieszy się największym poparciem w zestawieniu. Pozytywnie wypowiada się o nim 49 proc. ankietowanych. To wzrost o 5 pkt. procentowych w porównaniu do lutowego sondażu. 39 proc. jest negatywnie nastawiona do działalności prezydenta. Od jednoznacznej oceny powstrzymało się 12 proc. respondentów.

Naturalnie, na największe poparcie, Duda może liczyć ze strony zwolenników Prawa i Sprawiedliwości - 97 proc. oraz Kukiz'15 - 75%. Pozytywnie o pracy prezydenta wypowiadają się osoby o prawicowych poglądach (81 proc.).

Tak jak w przypadku rządu, najgorzej działalność Dudy oceniają zwolennicy PO (74 proc.), PSL (74 proc.) i Wiosny (75 proc.). Najczęściej takie osoby mają poglądy zbliżone do lewicy (56 proc.) i centrolewicy (57 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13aaee

Źródłó: Kantar Public

Zobacz także: Rozszerzenie 500+. Szef SLD składa deklarację

Prezydent

d13aaee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13aaee
Więcej tematów