Trwa ładowanie...
19-01-2016 11:56

Najnowszy sondaż CBOS: wzrost pozytywnych ocen prezydenta, Polacy dalej krytyczni wobec Sejmu i Senatu

• Większość Polaków źle ocenia działalność parlamentu - wynika z sondażu CBOS
• Natomiast duża część z nich pozytywnie wypowiada się o pracy prezydenta

Najnowszy sondaż CBOS: wzrost pozytywnych ocen prezydenta, Polacy dalej krytyczni wobec Sejmu i SenatuŹródło: PAP/EPA, fot: OLIVIER HOSLET
d2ordct
d2ordct

Jak wynika z sondażu, notowania prezydenta Dudy poprawiły się w porównaniu z sondażem z grudnia 2015 r. o 4 punkty proc. Ocen negatywnych jest mniej w styczniu o 2 punkty proc. Zdania na temat działalności prezydenta nie wyraziło w najnowszym sondażu 15 proc. badanych (mniej o 2 punkty proc.).

Według CBOS, "sposób sprawowania urzędu prezydenta przez Andrzeja Dudę częściej niż inni dobrze oceniają najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, osoby mające wykształcenie zasadnicze zawodowe, badani uzyskujący niskie dochody per capita, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu oraz identyfikujący się z prawicą".

Natomiast - podaje ośrodek - "niezadowoleni z obecnej prezydentury przeważają nad zadowolonymi wśród mieszkańców miast małych (do 20 tys. ludności), a także dużych (100 tys. i więcej), respondentów najlepiej wykształconych, deklarujących miesięczne dochody per capita 2000 zł i więcej, nieuczestniczących w praktykach religijnych lub biorących w nich udział sporadycznie, mających poglądy lewicowe lub centrowe".

Prezydenturę Dudy "dobrze ocenia ogromna większość zwolenników PiS (wraz z PR i SP), a także ponad dwie trzecie wyborców ruchu Kukiz'15; z kolei niezadowoleni z niej są na ogół sympatycy PO i - w jeszcze większym stopniu - Nowoczesnej".

d2ordct

Ponadto według CBOS "dobre opinie o obecnej prezydenturze dominują wśród wyborców Andrzeja Dudy, a złe - wśród wyborców Bronisława Komorowskiego". Jak wynika z sondażu, "ocenę pracy prezydenta sprzeczną z preferowaną w II turze kandydaturą deklaruje blisko jedna dziesiąta elektoratu Andrzeja Dudy i około jednej ósmej głosujących wówczas na jego kontrkandydata".

CBOS zebrał także opinie na temat działalności Sejmu i Senatu. Grupa źle oceniających prace Sejmu (54 proc.) zmniejszyła się w styczniu o 4 punkty proc. w porównaniu z sondażem z grudnia 2015 r. O tyle samo punktów proc. zwiększyła się grupa mających o Sejmie dobrą opinię (do 29 proc. w styczniu). Zdania o pracach Sejmu nie wyraziło w najnowszym sondażu 17 proc. ankietowanych (bez zmian).

O Senacie dobrą opinię wyraziło 29 proc. badanych (o 2 punkty proc. więcej niż w grudniu 2015 r.), źle działalność tej izby parlamentu oceniło 46 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Zdania o pracy Senatu nie wyraziło 25 proc. respondentów (o 3 punkty proc. mniej niż w grudniu ub.r.).

CBOS podaje, że "z aprobatą o pracy Sejmu częściej niż inni wypowiadają się najmłodsi badani, mieszkańcy wsi, osoby najsłabiej wykształcone, uzyskujące niskie dochody, bardziej zaangażowane w praktyki religijne, zwłaszcza uczestniczące w nich kilka razy w tygodniu, a ponadto respondenci identyfikujący się z prawicą".

d2ordct

Natomiast "złe opinie o działalności izby niższej wyrażają mieszkańcy małych miast (do 20 tys. ludności) i największych aglomeracji (500 tys. i więcej), badani mający wyższe wykształcenie, respondenci z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub praktykujący jedynie kilka razu w roku, a także osoby o orientacji lewicowej lub centrowej".

Dobrą opinię o Sejmie wyraża "większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Solidarną Polską i Polską Razem)
, a także przeważająca część elektoratu Kukiz'15; z kolei niezadowoleni dominują wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej i sympatyków Nowoczesnej Ryszarda Petru, a ponadto wśród osób niezamierzających brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych".

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 7-14 stycznia w grupie 1063 dorosłych mieszkańców Polski.

d2ordct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ordct
Więcej tematów