Trwa ładowanie...
d5c61to

Najnowszy sondaż CBOS. PiS ma 33 proc. poparcia, PO - 31 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 33 proc. wyborców poparłoby PiS, a 31 proc. PO - wynika z najnowszego badania CBOS. Do sejmu weszłyby także partia Pawła Kukiza z poparciem 14-proc. Pozostałe partie znalazłyby się poza sejmem.
Share
Najnowszy sondaż CBOS. PiS ma 33 proc. poparcia, PO - 31 proc.
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d5c61to

W porównaniu z deklaracjami sprzed miesiąca rządząca partia - PO straciła 3 pkt proc., a PiS - 2 pkt proc.

Jak wynika z badania, na 14 proc. poparcia może liczyć komitet wyborczy Pawła Kukiza. To o 10 pkt proc. więcej w porównaniu z badaniem majowym. Sondażownia zaznacza jednak, że w badaniu z kwietnia i maja ankietowani wymieniali potencjalne ugrupowanie Kukiza spontanicznie, "wskazując wcześniej, że chcą zagłosować na partię spoza przedstawionej im listy".

Najnowszy sondaż CBOS. Tylko trzy partie w sejmie

d5c61to

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 4 proc. poparcia; bez zmian w porównaniu z sondażem z maja. Ugrupowanie ekonomisty Ryszarda Petru NowoczesnaPL, które jest wspierane przez Leszka Balcerowicza, poparło 3 proc.

Na kolejnych miejscach znalazły się: partia KORWiN (2 proc.); Polskie Stronnictwo Ludowe (1 proc.) i Twój Ruch (1 proc.).

CBOS zaznaczył, że respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy najczęściej mówili o zamiarze oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma, choć w zdecydowanej większości nie precyzowali, jaka to miałaby być partia, lub o oddaniu głosu nieważnego "przeciwko wszystkim".

Co dwudziesty ankietowany (5 proc.) deklarujący, że na pewno weźmie udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafił jeszcze określić swoich preferencji partyjnych, a 1 proc. odmówił odpowiedzi na to pytanie.

Zamiar głosowania w wyborach do sejmu i senatu zadeklarowało 67 proc. dorosłych Polaków; to spadek o 3 pkt proc. w porównaniu do badania majowego.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 26 maja - 3 czerwca na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d5c61to

Podziel się opinią

Share
d5c61to
d5c61to
Więcej tematów